skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Chiller Nedir?

Chiller nedir sorusu genellikle chiller sistemini kuracak olan kişiler tarafından merak edilir. Chiller bir soğutma grubu olarak işlev görür. Bu sistem için bir ayarlama da gerekmez. Bir bina yeri ya da iş merkezi için oldukça uygundur. Her alana kolaylıkla entegre olabilir. Serbest çalıştığı için bugün endüstriyel anlamda da çok kullanılan bir sistem konumuna gelmiştir.

Doğal olarak bu sistem hava ve suyu kullanarak işlevini yerine getirmektedir. İklim şartları göz önünde tutularak bu sistem alt yapısı kurulmuştur. Oldukça da verimli bir çalışma sahasına sahiptir.

İçindekiler

Chiller Ne Demek – Chiller Ne Demek Türkçesi

Chiller ne demek diye merak ediyorsanız bu kelimenin Türkçe anlamı soğutucu olarak karşınıza çıkar. Yani soğutucuya karşılık gelen bir anlama sahiptir. Chiller soğutucu sistemini ve ünitesini içine alan bir yapıdan oluşur. Bu yapı ile sizlere soğutma alanında hizmet verir.

Soğutkan olarak su ve amonyağı bir araya getirerek kullanan bir sistem olarak da tarif edilebilir. Alt yapısı akıllı teknolojik özelliklerle donatılmıştır. Kolaylıkla sistemi çökmez. Özellikle atık su gibi alanlarda suyu işleyerek daha kullanılır bir hale de dönüştürebilir. Kaliteli ve kapsamlı bir çalışmaya sahiptir. Mekanik çalışma süreci içinde en ufak bir sese de neden olmaz.

Chiller Nerede Kullanılır?

Chiller nerede kullanılır sorusuna ise çok seçenekli olarak cevap verilebilir.

Bu alanda

  • Hastaneler
  • Fabrikalar
  • Kozmetik imalat yerleri
  • Sanayi
  • Endüstri alanları
  • İlaç ve gıda sanayi
  • Kuyumculuk sektörü
  • Soğuk hava depoları
  • Plastik ve metal işletme alanları.

Bu ve daha birçok yerde chiller kullanımı vardır. Yukarıda sayılanlar dışında daha birçok alan ön plana çıkar. Bunların dışında laboratuvar, matbaa alanları, ilaç sanayi, tekstil alanları da bu şemaya katılabilir. Chiller kendine geniş bir kullanım alanı bulmuştur.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Soğutma anlamında özellikle mevsimsel değişimler de göz önünde tutulduğu zaman chiller soğutma sistemine çok ihtiyaç duyulmaktadır.  Bu ihtiyacın karşılanması için farklı sistem yapısına sahip olan chiller soğutma sistemleri devreye girmektedir.

Chiller Nasıl Çalışır?

Chiller nasıl çalışır sorusuna ise şöyle yanıt verilebilir. Soğutucu akışkan bir sıvının kompresör yardımı ile gaz sıkışması meydana gelir. Burada kompresörden gelen sıvı sıcak hava basıncını soğuk havaya maruz bırakır. Bu da doğudan soğuk havanın baskın gelip ortaya çıkmasını sağlar.

Özellikle buradaki basıncın iyi ayarlanması gerekir. Bu basınç hareketi ile birlikte kompresör devreye girer. Kısa bir süre içinde de soğutma işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Sistem yoğun bir enerji tasarrufuna sahiptir. Kolaylıkla enerji tüketimi olmaz.

Burada özellikle yenilenebilir enerji teknolojisi ile donatılmış olan bir ürün söz konusudur. Bu yüzden bugün büyük alanlar için bu sistem kullanılmaktadır. Çünkü sistem yoğun oranda enerji tasarrufunu içerir. Bu özelliğinden dolayı termik santrallerde ve sanayi gibi büyük alanlarda bile bu sisteme rastlamak mümkün.

Chiller Nasıl Yapılır?

Chiller nasıl yapılır sorusu genellikle chiller hakkında net bir bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından dile getirilir. Chiller yapımı yüksek oranda gelişmiş teknoloji ile sağlanmaktadır. Özellikle günümüzün gelişen teknolojik alt yapısı bu sisteme entegre edilmiş durumda.

Bu sistem soğutma anlamında ihtiyacı karşılarken öte yandan tasarruflu olma özelliğine de sahiptir. Bugün enerji tüketimini en aza indirmiş olan bir sistem burada hakimdir. Bu sistem ile birlikte çok fazla enerji harcanmadan özellikle büyük alanların enerji ihtiyacı sağlanmış olur. Yenilenebilir enerji de bu alanda kullanılmaktadır.

Chiller Ne İşe Yarar?

Chiller ne işe yarar sorusuna karşılık ilk etapta sağladığı enerji tasarrufu ön plana çıkar. Bunun yanında hava ve su için ayrı olacak şekilde kullanımı söz konusu olmaktadır. Her alan için farklı bir sisteme entegre olarak işlev görür. Havayı gelen ısı yardımı ile soğutarak bu alanda çok fazla elektrik ve enerji harcanmasının da önüne geçer.

Hem hava hem de su soğutmalı chiller tesisatı korunaklı bir alanda kurulum özelliğine sahiptir. Dışarıdan herhangi bir temas olmamalıdır. Gelebilecek herhangi bir darbeye karşı da tesisatta bir takım bozulmalar oluşabilir. Özellikle tesisatın bulunduğu konum bu tür sorunların yaşanmaması adına önem taşır. Kullanılacak alandan sisteme kadar her şey düşünülerek chiller soğutma sistemi ortaya konur.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top