skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Gazlı Yangın Söndürme Sistemi Nedir?

Gazlı Söndürme Sistemleri

Gazlı yangın söndürme sistemi; ortamda kıymetli, su ve köpük gibi söndürme yöntemlerinden zarar görecek malzemelerin bulunduğu yapılarda, söndürmenin gaz ile yapıldığı sistemlerdir. Bu sistemlerin kendi içinde farklı türleri vardır ve bunlarda farklı türden gaz (CO2, FM200 vb.) kullanımı söz konusudur.

Gazlı yangın söndürme sistemi aktif olduğunda yangını etkin bir şekilde söndürdüğü gibi ortama fiziksel olarak zarar vermez. Ayrıca bazı alanlarda su ile söndürme mümkün olmaz. Yüksek gerilim odaları, elektrik kabinleri, müzeler, kütüphaneler ve benzer alanlarda su ile söndürme, ortama ciddi zarar vereceğinden gazlı söndürme sistemi tercih edilir.

Gazlı Yangın Söndürme Tüpü

Yangın söndürme tüpleri, kolay bir şekilde taşınabilir ve yangın çıkan alana uygulanabilir. Gazlı yangın söndürme tüpü, içerisinde gaz bulunan tüplerdir. Genellikle CO2 gazı tercih edilir. Ancak farklı gazların kullanıldığı tüpler de vardır.

Bilindiği gibi yanma olayı, yanıcı madde ile oksijenin birleşmesiyle gerçekleşir. Gazlı yangın söndürme tüpü ile yapılan müdahale sayesinde yanıcı madde ile oksijen arasındaki bağlantı tamamen kesilir. Böylece yanma olayı sonlandırılır ve yangın söndürülür. Ancak gazlı yangın söndürme tüpleri, küçük çaplı yangınlar üzerinde etkilidir. Büyük yangınları söndürme gibi bir özelliği ve imkanı yoktur.

Hemen iletişime geçin

0532 542 66 89

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Gazlı yangın söndürme sistemleri; gelişmiş sistemler olup, kullanılan ortamın durumuna göre farklı özellikler taşıyabilir. İnsanların olmadığı ortamlarda, yangın sensörleri devreye girdiğinde otomatik olarak ortama gaz verilirken, insanların olduğu ortamlarda ilk algılamadan sonra insanları uyaran siren devreye girer. İnsanların çıkması için belirli bir süre beklenir ve bu süre sonunda sistem ortama gaz vermeye başlar. Bu noktada gazın ortamda bir süre kalması için ortamın olabildiğince yalıtılması gerekir.

Gazlı Söndürme Sistemleri

Gazlı yangın söndürme sistemleri çeşitlerinden bazıları şunlardır:

CO2 Gazlı Sistemler

Ortamdaki oksijen yoğunluğunu düşürür ve böylece yangını söndürür. İnsanların bulunmadığı ortamlarda kullanılır.

Argon Gazlı Sistemler

Argon gazının insan sağlığı için negatif bir etkisinin olmaması, bu sistemin en önemli avantajıdır. Ortamdaki oksijen oranı, insan sağlığı için kritik olan seviyenin altına düşürülmeden yangın söndürülür. Argon gazlı yangın söndürme sistemleri, temiz gazlı sistemler arasında yer alır.

FM200 Gazlı Sistemler

Temiz gazlı sistemler arasında bulunur. Ortama en az zararı veren sistemlerden birisi olup, uygulandığı yüzeylerin üzerinde bir tabaka oluşturur ve böylece oksijen ile temaslarını keser.

FK-5-1-12 Gazlı Sistemler

Elektrik ve elektronik ekipmanların söndürülmesinde etkilidir. Atmosferik ömrü sadece 5 gündür ve buna bağlı olarak ortamdaki kalıntıları kısa sürede kendiliğinden temizlenir. Kokusuz ve renksiz olan bu gaz, tehlike sınıfları için son derece idealdir.

Gazlı Yangın Söndürme Yönetmeliği

Binalarda bulunması gereken yangın sistemleri, yayımlanan yönetmelikle belirlenmiştir. Gazlı yangın söndürme yönetmeliği, bu noktada belirleyici olanlardan birisidir. Yönetmelik, kullanılacak sistemlerin sertifikalı, güncel ve ilgili diğer standartlara uygun olması gerektiğini belirtir. Bunun dışında hastane, huzurevi ve anaokulu gibi alanlarda temiz gazlı söndürme sistemleri olması gerektiği ifade edilir. Bunun dışındakiler ise tehlike sınıfına göre kategorize edilmiştir.

Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Fiyatları

Gazlı yangın söndürme sistemleri fiyatları, sahip olduğu özelliklere ve kullanılacak alanın fiziksel yapısına göre farklılık gösterir. Bazılarının son derece uygun maliyetlere sahip olduğu bilinirken, bazı sistemler için ödenmesi gereken rakamlar ise daha yüksek olabilir. Dolayısıyla da sabit bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir.

Back To Top