skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Yangın Alarm Sistemi

Yangın alarm sistemi; belli bir alandaki yangınları en hızlı bir şekilde algılayarak haber veren sistemlerdir. Söz konusu sistemler sayesinde olası can ve mal kayıplarının tamamen önüne geçmek mümkündür. Bazı durumlarda ise mal kayıplarının önemli derecede azaltılmasını sağlarlar. Bundan dolayı yangın alarm sistemleri, konutlar haricinde insanların toplu olarak bulundukları yapıların önemli bir kısmında zorunludur.

Hemen iletişime geçin

0532 542 66 89

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Yangın alarm sistemleri, kendi içinde birçok farklı parçadan meydana gelir. Bunlar ise kullanılacak ortamdaki yangın riski türüne göre farklılaşabilir. Örneğin; bir AVM için kullanılacak alarm sistemi ile bir sıvı yakıt deposu için kullanılacak sistem tamamen farklıdır. Gelişen teknoloji sayesinde bu sistemlerin her geçen gün biraz daha geliştiği söylenebilir.

Yangın Dedektörü

Yangın algılama sistemi, her ne kadar farklı parçalardan oluşsa da, bunlar içinde dedektörlerin ayrı bir yeri olduğu söylenebilir. Yangın dedektörü; adından da anlaşılacağı gibi yangınların tespitini yapan özel aletlerdir. Kendi içinde farklı türleri vardır.

Yangın Algılama SistemleriYangın dedektörlerinin en önemli özelliği yangını önceden algılamasıdır. Söz konusu işlemi yaparken, günlük olaylar ile yangını karıştırmaması gerekir. Örneğin; sigaradan çıkan dumanı yangı olarak algılaması, gereksiz müdahaleye neden olabilir ve ilgili alanın farklı şekilde zarar görmesine neden olabilir. Dolayısıyla da dedektörlerin yangın ile günlük olayları ayırt etmesi büyük bir önem taşır. Bu ise ancak doğru ve kaliteli bir seçim ile sağlanabilir.

Dedektörleri genel olarak ısı ve duman dedektörleri olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bunlara ilişkin kısa bilgiler ise şu şekildedir:

  • Isı Dedektörleri: Isı değişimini algılayan aletlerdir. Kendi içinde sabit bir ısıyı algılayan ve belli bir orandaki ısı artışını tespit eden türleri vardır. Yangın riski türü dikkate alarak seçim yapılmalı ve dedektörün ayarları da buna göre yapılmalıdır.
  • Duman Dedektörleri: Duman algılayan aletler olup, kendi içinde iyonizasyon ve optik olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Optik olanlarda sürekli yanan bir ışık vardır ve dumana bağlı olarak bu ışık miktarında yaşanan değişim algılanır. İyonizasyon türlerinde ise iki elektrot arasında akan bir akım vardır. Duman, bu bölgeye geldiğinde akımda değişim yaşanır ve böylece duman algılanır.

Burada bahsedilen ürünler, aynı zamanda yangın dedektörleri olarak da bilinir ve yangınların erken fark edilmesinde çok büyük bir rol oynarlar.

Yangın İhbar Sistemi

Yangın algılama sistemi için dedektörler çok büyük bir önem taşır. Ancak bazı yerlerde, insanların yapacakları ihbarlardan da yararlanılır. Yangın ihbar sistemi olarak ifade edilen söz konusu sistemler, insanların yangınları fark ettikten sonra ihbar butonlarına basmaları üzerine kurulmuştur. İnsanların toplu olarak bulunduğu yapılarda mevcut olan söz konusu butonlar, bir yangın durumunun binadaki herkese duyurulmasını sağlar. Böylece olası can kayıplarının önüne geçilmiş olunur.

Yangın Dedektör Fiyatları

Yangın dedektör fiyatları hakkında net bir rakam söylemek son derece zordur. Kullanılacak ortam, dedektörün türü, kalitesi ve yangın riskinin türüne göre söz konusu ürünlerin fiyatları değişir. Bu noktada seçim yaparken, uzman tavsiyelerine göre hareket edilmesi gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Aksi durumda ortaya çıkan sonucun, can ve mal kayıpları içerme ihtimali olduğu bilinmelidir.

Yangın Algılama Ve Uyarı Sistemleri

Yangın algılama ve uyarı sistemleri; genel olarak iki ayrı sınıfa ayrılır. Bunlar;

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi

Yangın algılamasının yapıldığı bölgeyi veren, ancak uyarının hangi dedektörden geldiğini söylemeyen sistemdir.

Adresli Yangın Alarm Sistemi

Yangın algılaması uyarısının hangi dedektörden geldiğini söyleyen sistemdir.

Bunlardan hangisinin kullanılması gerektiğine, ortam şartları ve yangın risk türüne bakılarak, bir uzman tarafından karar verilmesi gerekir.

Back To Top