skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Free Cooling

Free cooling serbest soğutma sistemi olarak da bilinir. Enerji tasarrufunu sağlamada ön plana çıkar. Çok donanımlı ve teknolojik alt yapı açısından günümüzün gelişen yapısını yansıtmaktadır. Kapalı alanlar için sıcak hava transferini gerçekleştirir. Bunu yaparken elde edilen sıvıyı alır ve bunu soğutur. Böylece soğutma işlemini başarılı bir şekilde yapmış olur.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Klima elektrik kaynaklı olarak soğutma sistemini kullanır. Burada ön plana çıkan özellikleri şöyledir;

  • Enerjide büyük oramda tasarruf yapar.
  • Anında ortamdaki hava akımını değiştirebilir.
  • Hızlı işlem gücüne sahiptir.
  • Garantili olduğu için uzun süreye kadar kullanımı söz konusu olmaktadır

Yukarıda sıralanmış olan her bir özellikle Free teknolojisi ile ilgilidir. Kullanıldığı alana göre değişen bir sistem yapısı vardır. Free teknoloji her alan için farklı bir sistemi devreye koyar. Büyük alanlar için manuel denilebilecek ve büyük çaplı işleve sahip olan sistemi devreye girer.

İçindekiler

Free Cooling Nedir?

Free cooling nedir diye merak eden birçok kişi vardır. Öncelikle bu sistemi kullanmayı düşünen kişiler genelde merak etmektedir. Bu sistem iklimlendirme yapan bir sistemdir. Bulunduğu ortamın havasını anında değiştirebilir. Serbest soğutma alanına sahip olduğu için herhangi bir bağlantıya ihtiyaç duymaz.

Her alana rahatlıkla sistemi entegre etmek mümkün. Daha önceki sistemler her alan için uygun olmazdı. Ancak bu sistem her alan için kurulum özelliğine sahiptir. Üstelik hava geçirgenliğini dışarıya yoğun oranda azaltır. Hava sızdırma durumu minimum seviyeye iner. Sağlıklı ve kaliteli bir kullanım süreci free cooling ile devreye girer.

Free Cooling Çalışma Prensibi

Free cooling çalışma prensibi için hassas bir hava kontrol paneline ihtiyaç duyulur. Bu hava paneli mevcut olan ortamdaki havayı ölçüp ona uygun olacak şekilde çalışma gerçekleştirir. Serbest çalıştığı için avantajlı bir soğutma sistemi burada devreye girer. Sadece doğal yollarla soğutma işlemi gerçekleşir.

Bakım süreci bu sistem için önem taşır. Özellikle bakım sürecinin geciktirilmemesi gerekir. Bakım süreci geciktirildiği zaman sistemin beyni arızalanabilir. İhtiyaca göre farklı bağlantı alanları da devreye girmektedir. Free cooling ünitesi karmaşık bir ünitedir. Kullanımdan kaynaklı eğer ilerde bu bağlantı ayarlarına ihtiyaç duyulursa bunlar anında devreye girer. Bu ayarlar sistemin uzun süre çalışması için bir gerekliliktir.

Soğutucu Chiller Bakımı

Soğutucu chiller bakımı için alanında yetkin olan kişiler devreye girer. Bu alanda ilk etapta klimanın beyni olan motora göz atılır. Eğer motorda bir arıza varsa bu durum daha sonra klimanın tamamen çalışmasını durdurabilir. Buna ek olarak motordan gelen sesler de kontrol edilir. Arızanın çoğu gelen sesler ile de kendini göstermektedir.

Soğutucu chiller bakımı için hava geçirgenliğini sağlayan panellere de göz atılır. Paneller genellikle havanın püskürtülmesi için ön plana çıkar. Bu panellerde bir tıkanma durumu varsa bu durumda soğutma işlemi de sağlıklı bir şekilde yapılamaz. Özellikle panel bakımı ayrı bir işlem basamağı olarak ön plana çıkar. Burada gerekli bakım yapıldıktan sonra diğer alanlara geçilir.

Chiller Klima Bakımı

Chiller klima bakımı için klimanın her bir parçası ayrı ayrı olacak şekilde ele alınır. Burada bakım sürecinde klimanın hem iç hem de dış ünitesi devreye girer. Özellikle hava akışını sağlayan asıl yer dış ünitedir. Eğer dış ünitede herhangi bir sorun meydana gelirse bu durum doğrudan iç üniteyi de etkiler.

Daha sonra ise iç ünite bakımına geçilir. İç ünite için hem motor hem de paneller kontrol edilir. Burada bir elektrik kaçağının olup olmadığına ya da hava geçirgenliğinin ne boyutta olduğuna bakılır. Tüm parça kontrolleri eksiksiz bir şekilde yapıldıktan sonra işlem tamamlanır. Böylece chiller klima kullanımı eskisi gibi devam eder.

Chiller Soğutma Sistemi Bakımı

Chiller soğutma sistemi bakımı alanında her parçanın önemi vardır. Burada sadece tek bir parçada bile arıza ortaya çıksa bu durum diğer parçaları da doğrudan etkiler. Özellikle bunun önüne geçmek için her parçada ayrı kontroller gerçekleşir. Yağ oranı ve elektrik kaçağı gibi tüm alanları eksiksiz bir şekilde kontrol edilir.

Chiller soğutma sisteminin genel yapısı içinde sabitliği de kontrol edilir. Sabit olmayan sistemler her zaman daha sağlıksız olur. Özellikle chiller soğutma sistemi için sabitlik kontrolü de yapıldıktan sonra işlem tamamlanmış olur. Kontrol ve bakım süreci yılın belli aylarında yapılmaktadır. Bu kontroller ışığında da soğutma sistemindeki tüm arızalar ortaya çıkmaktadır. Böylece gerekli tedbir daha önceden alınmaktadır.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top