skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

İkinci El Soğutma Sistemleri

İkinci el soğutma sistemleri alanının asıl amacı kullanılan alanda mevcut olan fazla ısıyı alıp yerine soğuk havayı vermesidir. Bunu yaparken sadece ortamdaki havadan yararlanır. 2 el soğutma grupları ile bu alandaki ihtiyaçlar rahat bir şekilde karşılanabilir. Genellikle birinci el olanları pahalı olabilir. Bu gibi durumlarda devreye 2. el soğutma sistemleri girer.

Bu sistemler daha önce çok az kullanılmışlardır. Herhangi bir arıza durumları da yoktur. Yani kullanım için uygun oldukları için satışa konulurlar. Üstelik uygun bir fiyat aralığında sunulurlar. Bu alanda özellikle marka bazlı değil ikinci el soğutma sistemleri de vardır.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Kimi markaları daha ön planda oldukları için ikinci el olarak satıldıkları zaman bile pahalı olabilirler. Ancak soğutma sistemi daha önceden kullanıldığı için burada çok yüksek bir fiyat ortaya çıkmaz. Herkesin bütçesine uygun olan bir soğutma sistemine sahip olması mümkündür.

İçindekiler

İkinci El Soğutma Dolabı

İkinci el soğutma dolabı da marka bazlı olarak mevcuttur. Soğutma dolabı kullanılacak alana göre çeşitlenir.

  • Burada farklı büyüklere sahip olan soğutma dolapları vardır. Bu dolapların ortama sundukları soğuk hava partikülleri de işlenmiş olarak ortama salınır.
  • Sağlık için herhangi bir risk durumunu barındırmazlar.
  • 2.el soğutucu alanında motoru sağlıklı bir şekilde çalışan ve güçlü mekanizmaya sahip olan dolaplar vardır.
  • Özellikle motorun çok az kullanılması dolabın uzun süreli kullanımı için de önemlidir. Burada ikinci el olarak satışa konulan ürünlerde motor kalitesine bakılır.
  • Motorda herhangi bir arıza yoksa ve tıpkı birinci el gibi işlev görüyorsa satışta yerini alır. Üstelik uygun bir fiyat aralığında satışa konur.
  • Dolabın genişliği soğutucu anlamında ne kadar etkili olduğunu ortaya koyar. Geniş bir dolabın içerik olarak soğutucu kapasitesi de daha yüksektir. Bu alanda da kapasite açısından bu verimliliği sağlayacak olan dolaplar mevcuttur. Özellikle kompresörler ve motorlar büyük dolaplar için daha geniş çalışma imkanı sunar.

İkinci El Soğutma Sistemi

İkinci el soğutma sistemi alanında hava akışı dışarıya olmayan dolaplar ön plana çıkar. İkinci el merkezi soğutma sistemleri alanında bu dolaplar dışarıya hava akımı vermediği sürece sağlıklı bir çalışma aralığına sahip olduklarını gösterirler. Çalışma esnasında dışarıya bir hava akımı varsa bu durum dolabın mekanik ve motor açısından arızalı olduğunu gösterir.

Özellikle dışarıya bir hava akımı verilirse iç kısım verimli bir şekilde soğutulamaz. Bu da iç kısımda mevcut olan ürünlerin gerekli soğutmadan mahrum kalması anlamına gelir. Özellikle hava sızmasının yaşanması halinde dolaptan bir takım sesler de gelir. Bunun için almadan önce gerekli incelemeler de yapılabilir.

Ancak bu alanda hem çalışma hem kapasite hem de motor açısından verimli ikinci el dolaplar vardır. 2. el chiller soğutma sistemleri alanında sadece çok az kullanılmış ve motorunda hiçbir arızası bulunmayan dolaplar ön plana çıkar. Bu dolaplar açma ve kapama esnasında da hava akımının değişmesine neden olmazlar. Akıllı çalışma sistemleri sayesinde ses çıkarma ya da sistemin duraksaması söz konusu olmaz.

İkinci El Soğutma Kompresörü

İkinci el soğutma kompresörü alınarak cihazın çalışması sağlanabilir. 2. el soğutma dolabı alanında çoğu zaman sadece kompresörden dolayı sistem durur. Bunun için tamamen sistemin değişmesine gerek yoktur. Sadece kompresör de değiştirilerek yeniden dolap kullanılabilir.

Dolaba veya isteme uygun olan bir kompresör alındığı zaman cihaz aynı şekilde çalışmaya devam eder. Kompresör cihazın beyni gibidir. Eğer kompresörde herhangi bir sorun çıkarsa sistem ne kadar sağlam olursa olsun çalışamaz. Kompresör soğutma işlemini yapan alana müdahale eder. Yani asıl soğutmayı gerçekleştiren alan olarak da adlandırılabilir.

Kompresör cihaza bir baskı uygular. Bu baskı ile soğuk hava dalgası sıcak hava dalgasına karışır. Burada uygulanan basınç ile soğuk hava dalgası daha baskın gelir. Bu baskınlıktan dolayı da ortama soğuk hava salınımı gerçekleşir. Bu yüzden kompresör bir soğutma sistemi için gereksinim olarak karşınıza çıkar. Her sistemin ve cihazın da kendine uygun olan bir kompresörü vardır. Bu kompresörler yardımı ile cihaz tıpkı yeni alınmış gibi çalışmaya devam eder.

2. El Soğutma Grupları

2.el soğutma grupları alanında her sisteme uygun olan bir cihaz vardır. İkinci el soğutucular alanında bu gruplar buhar sıkıştırma yöntemi ile ortama soğuk havayı salar. Mekanik bir sistem içinde her işlem birbiri ile bağlantılı olacak şekilde gerçekleşir. Yani bir döngü içinde her sistem kendi çalışma sahasını oluşturur.

Soğutma döngüsü içinde ilk etapta elevatör yardımı ile sıcak hava karşılanır. Bu sıcak hava ise daha sonra kompresöre yönlendirilir. Kompresör bu alanda gerekli basıncı sıcak havaya uygular. Bu basınç sonucunda da sıcak hava soğuk havaya dönüşür. Böylece kompresör ve motor işlevini yerine getirmiş olacaktır. Ortamın havası bu döngü ve sistem ile değişime uğrar.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top