skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Davlumbaz Yangın Söndürme

Davlumbazlar, mutfak veya benzeri bir alanda yapılan pişirme işlemleri sonucu oluşan dumanın ve buharın dışarı atılmasını sağlar. Böylece ilgili ortamın hava kalitesi ve temizliği stabil tutulmuş olur. Ancak atılan buhar ve dumanın içindeki yağ ve benzeri maddeler, davlumbaza yapışır ve burada birikmeye başlar. İşte bu biriken maddeler son derece yanıcıdır ve ciddi bir yangın riski oluşmasına neden olur. Davlumbaz yangın söndürme ise söz konusu riske karşı geliştirilen özel sistemler ile yapılır.

Hemen iletişime geçin

0532 542 66 89

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Davlumbaz kaynaklı çıkan yangınlar, sadece davlumbazın olduğu alanı değil, bütün binayı tehdit eder. Örneğin; AVM içerisindeki bir işletmeye ait davlumbazda çıkan yangın, bütün AVM için ciddi bir tehdittir. Yapılan araştırmalar, bu tür alanlarda çıkan yangınların önemli bir bölümünün mutfak kaynaklı olduğunu göstermektedir. Bu kadar yüksek bir risk karşısında davlumbaz söndürme işlemine ilişkin düzenlemeler, profesyonel ekiplerce yapılmalıdır.

Davlumbaz Yangın Söndürme Sistemleri

Davlumbaz yangın söndürme sistemleri; sadece bu alana özel olarak geliştirilen özel sistemlerdir. Bilindiği gibi davlumbazlar ve bacalarında biriken yağ türünden maddeler, ciddi bir yangın riski oluşturur. Üstelik bu maddelerin ciddi bir yanıcılığa sahip olması, yangınların çok kısa bir sürede büyümesine neden olur. İşte tüm bu nedenlerden dolayı davlumbaz yangınlarına çok hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Aksi takdirde çok büyük zararların oluşması gibi bir durumla karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri
Davlumbaz Söndürme Sistemleri

Yangın riskinin ve büyüme hızının yüksekliği, bahsedilen sistemlerin otomatik olarak devreye girmesini adeta zorunlu hale getirmiştir. Davlumbaz içinde yer alan algılayıcılar, ortamdaki sıcaklığın anormal derecede yükseldiğini algıladıklarında sistem devreye girer ve söndürücü madde, ortama verilir. Böylece alevler ile oksijen bağlantısı kesilerek, söndürme işlemi yapılmış olur.

Davlumbaz İçi Yangın Söndürme

Davlumbaz söndürme için kullanılan sistemlerde genellikle sıvı söndürücü maddeler kullanılır. Bahsedilen maddeler, alevler üzerinde battaniye etkisi yaptıklarından, kısa sürede sonuç verirler. Ancak daha farklı söndürücülerin kullanıldığı sistemler olduğu da bilinmektedir. Ayrıca davlumbaz için yangın söndürme işlemine ilişkin farklı yöntemlerin geliştirilmeye devam ettiği de söylenebilir.

Davlumbaz Tipi Yangın Söndürme

Davlumbaz tipi yangın söndürme için geliştirilen sistemlerde vana, gergi teli veya benzer bir madde ile kilitlenmiştir. Ortam sıcaklığı belli bir seviyenin üzerine çıktığında gergi telindeki ergir lehimler kopmaya başlar. Bunlardan bir tanesi dahi kopsa vana aktive olur ve sistem devreye girer. Bu aşamadan sonra ise sistem üzerindeki nozullar aracılığı ile davlumbaz içine söndürücü madde verilir.

Söndürücü madde olarak genellikle potasyum karbonat içeren sıvı söndürücüler tercih edilir. Söz konusu madde, ortama verildikten sonra köpüğe yakın bir form halini alır ve saponification etkisiyle alevlerin kaplar. Böylece yangın kısa sürede söndürülmüş olur.

Davlumbaz yangın söndürme sistemleri için karbondioksit gazının kullanımı da söz konusudur. CO2 gazı, oksijen seviyesini kısa sürede düşürür ve yangının etkili bir şekilde söndürülmesini sağlar. Ancak bahse konu maddenin insan sağlığı için zararlı olduğu bilinir. Dolayısıyla da kullanım ortamında, insanların kısa sürede tahliye edilmesi gibi bir durum vardır. Eğer böyle bir imkan yok ise söndürücü madde olarak CO2 gazı kullanılmamalıdır.

Davlumbaz söndürme sistemleri ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Son derece önemli sistemlerdir ve konutlar haricinde insanların toplu olarak bulunduğu binalarda, bazı şartların mevcut olması durumunda zorunludur.

Back To Top