skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Su Sisi

Su sisi, suyun yüksek basınç ile sis halindeki bir formu olarak ifade edilir. Bilindiği gibi su, yangın söndürme sistemlerinde farklı şekillerde kullanılan bir maddedir. İşte bu kullanımlardan birisi de su sisi şeklindedir. Söz konusu madde, yangınların söndürülmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda ortamın sıcaklığını düşürme noktasında da son derece etkilidir. Yani ortamın soğutulmasını da sağlar. Böylece alevlerin yeniden parlamasını etkili bir şekilde önlediği söylenebilir.

Hemen iletişime geçin

0532 542 66 89

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Yangın söndürme, farklı şekillerde yapılan bir işlemdir. Bu işlemde önemli olan alevlerin olabildiğince hızlı bir şekilde söndürülmesidir. Ayrıca ortamdaki malzemelerin güvenlikleri de yine çok önemlidir. Bilindiği gibi klasik itfaiye müdahalesinde basınçlı su kullanılır ve bu su, ilgili alandaki birçok eşyaya zarar verir. Water mist ismiyle de bilinen su sisi ise bu konuda son derece başarılıdır. Ortamda bulunan eşyaların çok büyük bir bölümünü olumsuz etkilemez.

Water Mist Söndürme Sistemi

Water mist söndürme sistemi, su sisi kullanılarak yangın söndürmeyi sağlayan özel bir sistemdir. Bu sistemde su kaynağı, basınç üreten pompalar, su boruları ve nozullar vardır. Sistem, genellikle otomatiktir. Yangın çıktıktan sonra algılayıcılar tarafından tespit edilen sıcaklık yükselmesi, sistemin aktive olmasını sağlar ve bu aşamadan sonra sistem devreye girer.

Su Sisi Söndürme SistemleriSistemin basıncı genellikle 100 ile 200 bar arasındadır. Nozullar patladıktan sonra yüksek bir tazyikle su dışarı çıkar. Tazyikin fazla olması ve sistemin diğer özellikleri sayesinde su, bir anda sise dönüşür. Bu sayede 1 litre su ile 200 m2’lik bir alana müdahale etmek mümkün hale gelir.

Su sisi, uygulandığı alanı soğutma konusunda son derece başarılıdır. Öyle ki; sıcaklığı çok kısa bir süre 900 derecelerden 50 derecelere kadar düşürebilir. Buna ek olarak hacim kaplama konusunda da başarılıdır. Uygulandığı alandaki oksijen seviyesini de hızla düşürür. Böylece alevler ile oksijen arasındaki bağ kesilir. Bu durum ise yangının söndürülmesinde son derece etkili olur.

Su sisi söndürme sistemleri oldukça etkilidir, ancak sistemlerin mutlaka bu alandaki uzmanlar tarafından kurulması gerekir. Kullanılacak nozullardan, borulardaki basınca kadar birçok farklı detay vardır.

Water Mist Söndürme Sistemi Özellikleri

Water mist söndürme sistemi, diğer yangın söndürme sistemlerinden daha farklı özelliklere sahiptir. Bunlardan öne çıkanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Boru çapları son derece küçüktür ve bundan dolayı çok fazla alan kaplamaz.
  • A tipi ve B tipi yangınlara müdahalede oldukça başarılıdır.
  • Sistem, çok az miktarda suya ihtiyaç duyar. Kıyaslama yapıldığında sulu sprinkler sisteme göre %90 oranında daha az su kullanır.
  • İnsan sağlığı ve ortamda bulunan eşyalar için herhangi bir risk teşkil etmez.
  • Alevlere bağlı olarak çıkan dumanı belli oranda absorbe eder.
  • Sadece 45-60 saniye içerisinde ortam sıcaklığını 850 dereceden 60 dereceye kadar düşürebilir.
  • Sistemde saf kullanılması durumunda, iletkenliğe ilişkin problemlerin tamamı ortadan kaldırılmış olacaktır.

Buradaki özellikler dikkate alındığında, bu sistemin son derece başarılı olduğu söylenebilir. Ayrıca water mist söndürme sistemlerinin kendi içinde farklı türleri olduğu da unutulmamalıdır.

Back To Top