skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Soğutma Kulesi

Soğutma kulesi çeşitli soğutma sahaları için oluşturulmuş özellikle endüstri alanında kullanılan bir sistemdir. Endüstri tesislerine soğutma suyu sağlamak amacı ile kurulmuştur. Ölçüleri değişik olabilir. Değişimin en temel sebebi farklı alanlarda kullanılmasıdır. Her alan için farklı boyutu mevcuttur.

Özellikle doğalgaz işletme tesisleri, enerji tesisleri ve petrol tesisleri gibi alanlarda kullanılır. Kullanıldığı alanda ısıyı soğutma suyundan uzaklaştırarak ihtiyaca cevap verir.

İçindekiler

Soğutma Kulesi Nedir?

Soğutma kulesi nedir sorusuna büyük tesisler için soğuk su üretmek amacı ile kurulmuş olan bir sistem de denebilir. Burada soğutma suyu ihtiyacı karşılanırken öte tandan suda mevcut olan atıklar da temizlenir. Yani tamamen hijyenik bir alanda ve hijyenik koşullar etrafında bu hizmet sunulur.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Soğutma kulesi dışarıdan herhangi bir hava akımını almaz. Bu yüzden sistemdeki suyun buharlaşması gibi bir durum da söz konusu olmaz. Soğutma kulesi ile aynı anda birden fazla tesise soğutma suyu sunulabilir. Ancak burada alt yapı da önemlidir.

Soğutma Kulesi Çalışma Prensibi

Soğutma kulesi çalışma prensibi olarak öncelikle sisteme ait olan alt yapının uygunluğu devreye girer. Yani kullanılacak alana uygun olan bir sistem burada sunulmalıdır. Ayrıca hava geçirgenliğinin olmamasına da dikkat edilmelidir. Yani dışarıya hava verilebilir. Ancak dışarıdan içeriye hava sızma durumu meydana gelmez. Böyle bir durumda içerdeki sıvı buharlaşabilir.

Sistem bu alanda gerekli alt yapı incelenerek kurulur. Bunun için daha öncesinde bir kurulum şeması devreye girer. Bu kurulum şeması üzerinden gerekli işlem ne ise o yapılır.

Soğutma Kulesi Fiyatları

Soğutma kulesi fiyatları sıfır ve ikinci el olmalarına göre değişkenlik gösterir. Sıfır bir soğutma kulesi 5 binden başlayıp 50 binlere kadar çıkmaktadır. Ancak ikinci el bir soğutma kulesi almak isterseniz burada fiyatlar 2 bine kadar düşmektedir. Üst limit olarak ise 30 binlere kadar çıkmaktadır.

Burada sadece bütçenize ve imkanınıza göre ikinci el olanları da inceleyebilirsiniz. İkinci el olan soğutma kuleleri çok az kullanılmış olarak satışta yerini alırlar. Bu yüzden kullanımları gereği sadece fiyatta az da olsa bir değişim yaşanır. Hem fiyatları hem de kullanım kapasiteleri gereği markaları da bu alanda çeşitlenir. Markalarına ve fiyatlarına göz atarak soğutma kulesi ünitesine sahip olabilirsiniz.

Soğutma Kulesi Nasıl Çalışır?

Soğutma kulesi nasıl çalışır sorusuna şöyle yanıt verilebilir. Soğutma kulesi mevcut olan sıvıyı buharlaşmadan alıp bunu kullanarak soğutur. Bu yüzden su dağıtımı için sistemde alt bir yapı vardır. Bu alt yapıdan geçen su sistem vasıtası ile soğuyarak iletilir.

Sistem bunu gün boyunca yapar. Üstelik bu işlem için çok fazla enerji kaybı söz konusu olmaz. Üstelik enerjiden yoğun oranda tasarruf da yapılmış olur. Enerji tasarrufu olması yenilenebilir teknolojik alt yapıya sahip olmasından ileri gelmektedir.

Soğutma Kulesi Çeşitleri

Soğutma kulesi çeşitleri arasında;

  • Islak soğutma kulesi
  • Kuru soğutma kulesi
  • Paket tipi soğutma kulesi
  • Yüksek kapasiteli kuleler

Olmak üzere çeşitlenmektedir. Bu çeşitliliğin sebebi ise birçok alanda kendilerine kullanım imkanı bulmalarından ileri gelmektedir. Soğutma kuleleri bugün son teknolojik ürünler arasında yer almaktadır. Kullanım alanları çok çeşitli oldukları için kendi içlerinde de çeşitlenmekteler.

Özellikle dayanıklı bir alt yapıya sahipler. Bu alt yapıdan dolayı da sanayi ve fabrika gibi büyük alanlarda kendilerine daha çok kullanım alanı bulmaktalar. Üstelik sağlıklı bir mekanik parça olmaları ile de bilinmekteler. Bu da soğutma kulelerin kullanım alanını daha çok genişletmektedir.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top