skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Chiller Soğutma

İngilizce bir sözcük olan Chiller, dilimize soğutma veya soğutma sistemleri olarak geçmiştir. Bu anlamından dolayı soğutma sistemlerinin önemli terimlerinden birisi haline gelmiştir. Chiller; ısıyı istenen kaynaktan alarak, farklı bir kaynağa aktaran sistemlerdir.

Soğutma Sistemleri
Soğutma Sistemleri

Söz konusu işlem sayesinde ısının alındığı kaynağa soğutma işlemi yapılmış olmaktadır. Bu sistemin temel elemanları; kondanser, kompresör, evaporatör ve genleşme vanasıdır. Bahse konu elemanların her birisinin kendi içinde farklı görevleri vardır.

Bu sistem genel olarak ikiye ayrılır:

Hava Soğutmalı Chiller

Bu sistemin temelinde, adından da anlaşılacağı gibi sistemin hava ile soğutulması vardır. Chiller içerisinde yer alan soğutucu gaz, kompresör ve evaporatör üzerinden belirli bir ısı kazanır. Söz konusu ısı daha sonra hava ile soğutulur. Böylece fanlar yardımıyla gazın sahip olduğu ısı enerjisi havaya aktarılmış olur.

Su Soğutmalı Chiller

Sulu soğutma olarak ifade edilen söz konusu sistemin temelinde ısının gazın su ile soğutulması vardır. Bu sistem için dolaştırılacak suya ihtiyaç vardır, yani bir su kaynağı gerekir. Sistemin büyüklüğüne göre farklı su kaynakları tercih edilebilir.

Açık Alan Serinletme

Yaz aylarında açık alanların sıcaklığı çok yüksek seviyelere gelir ve özellikle öğle saatlerinde böyle alanlarda zaman geçirmek imkansız hale gelir. Başta işletmeler olmak üzere birçok kurum ve kuruluş, bu noktada açık alan serinletme sistemine gereksinim duyar.

Hemen iletişime geçin

0532 542 66 89

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Bilindiği gibi klasik soğutma sistemlerinin açık havalarda etkili olması söz konusu dahi değildir. Böyle alanların soğutulması için yüksek basınç sisleme yapılır ve ihtiyaç durumuna göre ilgili ortam endüstriyel fanlarla desteklenir. Burada bahsedilen işlem sadece insanlar için değil, aynı zamanda makine, sıcak hassasiyeti olan ürünler ve teçhizatlar için de yapılabilir. Isıtma ve soğutma sistemleri içinde yer alan bahse konu işlem, birçok alanda ciddi bir kolaylık sağlamaktadır.

Endüstriyel Soğutma Sistemleri

Endüstriye soğutma sistemleri; ürünlerin yapılarının bozulmaması için belli nem ve sıcaklık şartlarında muhafaza edilmesini sağlamakla görevlidir. Yani buradaki temel hedef, insanlar değil, ilgili alandaki ürün, sistem veya teçhizat türünden malzemelerdir. Örneğin; gıda, ilaç ve benzer maddelerin yapılarının bozulmaması için +25 derece ile -80 derece arasında bir sıcaklık olması gerekir. Bu ise ancak endüstriyel soğutma sistemleri ile sağlanabilir.

Soğutma işleminin nasıl yapılacağına bağlı olarak ekipmanlar ve soğutucu maddeler farklılık gösterebilir. Karbondioksit, su, farklı türden gazlar ve benzeri maddelerin bu noktada yoğun bir şekilde kullanıldığı ifade edilebilir. Bahsedilen maddeler, önce sıcaklığı emer, daha sonra ise soğutulduklarında bu sıcaklığı farklı bir kaynağa aktarmış olur. Böylece ilgili ortamın soğutulması gerçekleşir. Soğutma merkezi, ilgili sistemlerin en önemli noktalarından birisidir. Ve bütün işlemlerin kontrolü ve diğer detayların yürütülmesinde, ilgili merkez etkilidir.

Endüstriyel Soğutma Firmaları

Soğutma ve serinletme sistemlerine ilişkin genel bilgiler burada bahsedildiği gibidir. Buradaki sistemler, son derece komplekstir ve bunların mutlak surette uzman bir kadro tarafından kurması gerekir. Aksi takdirde beklentiler karşılanmayacağı gibi farklı sorunların yaşanması da kaçınılmaz olacaktır. İşte tam bu noktada verdikleri hizmet ile endüstriye soğutma firmaları devreye girer. İlgili firmalar, bu alanda uzman olan kadrolara sahiptir.

Soğutma sistemleri kurulmadan önce ilgili alan için keşfe çıkılır. Alanın soğutulması için nasıl bir sistem kullanılması ve bunun da nasıl kurulması gerektiği belirlenir. Son aşamada ise ilgili işlemler tamamlanır ve kontrollerden sonra sistem çalıştırılır.

Back To Top