skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Chiller Bakımı

Chiller bakımı bu alanda özel görevli olan servis yetkilileri tarafından yapılır. Kişinin kendi müdahalesi ile yapılacak bir süreç söz konusu olmaz. Özellikle yanlış bir durumun ortaya çıkmaması adına servis devreye girer.

Servis ise şöyle bir yol izler.

  • Günlük olarak elektrik tüketimi ne ise ona göz atılır.
  • Aşırı gürültü yapıp yapmadığı incelenir.
  • Titreşim durumuna göz atılır.
  • Yoğunlaşma ve buharlaşma ne durumda ise o alan incelenir.
  • Yağ seviyesine bakılır.
  • Yağın rengindeki değişim kontrol edilir.

Tüm bu kontroller yapılarak ilk etapta chiller ünitesinin genel durumu göz önünde tutulur. Burada her bir parça tek tek incelenir. Öncelikle hangi alanda sorun varsa o alan tespit edilir. Sorun üzerine gerekli bakım ve onarım işlemi yapılır. Böylece chiller soğutma sistemi büyük bir soruna neden olmadan kullanılmaya devam edilir. Özellikle uzun süreli kullanımlar için bakımı ve onarımı ön plana çıkar.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

İçindekiler

Chiller Bakımı Nasıl Yapılır?

Chiller bakımı nasıl yapılır diye merak edenler genelde kullanıcı kesimleridir. Bunun için yetkili bir servis devreye girer. Öncelikle bakım işlemi için chiller üzerinde kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Eğer kaçak varsa bu durum tehlikeli bir boyuta yol açabilir. Kaçak yoksa diğer alanlara geçilir.

Soğutucu kaçağı ve akışkan kaçağı da kontrol edilir. Bir chiller için soğutucu kaçağı demek işlevinin kaybedilmesi demektir. Chiller bakımı için bu alanlar tek tek kontrol edilir. Chiller için yağın hangi seviyede ve renginin ne olduğu da önemlidir. Eğer renginde bir değişim varsa ve seviyesi düşükse bu durumda yağa müdahale edilir.

Kayış kavrama ayarları de burada kontrol altında tutulur. Eğer kayış alanı çok seyrek ise bu durumda ilerleyen süreçte sistemin çökmesi ihtimali de ortaya çıkabilir. Bu ihtimalin azaltılması için kayış alanı özellikle kontrol edilir. Kavrama sistemindeki aksama da kontrol edildikten sonra işlem tamamlanmış olur. Tüm bu kontroller servis yetkilileri tarafından özenle yapılır. Böylece uzun ömürlü bir chiller kullanımı ortaya çıkar.

Soğutucu Chiller Bakımı

Soğutucu chiller bakımı için öncelikle soğutucu alanın aktif bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Eğer burada bir kaçak varsa bu kaçak durumu ilerleyen zamanlarda git gide büyüyebilir. Bunun önüne geçmek adına kaçak alanı kontrol altında tutulur. Kaçak sızmalara da neden olur. Üstelik bu durum sistemin sağlıklı çalışmasını da engeller.

Soğutucu ünitesinin beyni olan kondenser alanı da kontrol edilir. Bu alanda en ufak bir sorun bile ortaya çıksa tüm sistem çöker. Bu da geri dönüşü olmayan sorunlara yol açar. Ancak bu alanda ufak bir sorun varsa eğer kısa süre içinde daha kolay müdahale edilebilir. Özellikle kaçakların yaşanması bu alanla da ilgili olmaktadır.

Soğutucu chiller bakım işlemi için her alan kontrol edilirken elektrik akımının da kesik olmasından emin olunmalıdır. Çünkü kontrol işlemi esnasında elektrikten dolayı çarpıntı meydana gelebilir. Özellikle kazaların yaşanmasındaki en büyük sebep de elektrik akımından ileri gelmektedir. Tüm kontroller yapıldıktan sonra chiller kullanıma hazır hale gelir.

Chiller Klima Bakımı

Chiller klima bakımı için klimada öncelikle mevcut olan bir soğutma sızdırma alanı kontrol edilir. Bunun için hem iç hem de dış üniteye bakılır. Tüm ünite alanı kontrol edildikten sonra klimanın diğer parçalarına geçilir. Klima bakımı için paneller önem taşır. Panellerden hava akımının gelmesi için bu alanın temiz tutulması gerekir.

Panellerden sonra ise dış duvar yapısı üzerinde bir hasarın olup olmadığına bakılır. Eğer hasar varsa öncelikle hasar tespiti için detaylı bir inceleme devreye girer. Burada klimanın ses çıkarıp çıkarmadığı ve dış yapısının ısınıp ısınmadığı incelenir. Klima bakım ve onarımı için öncelikle gelen seslerin yapısı kontrol edilir.

Eğer iç kısımda motordan kaynaklı bir sorun varsa bu durumda motor yapısı çok ses yapar. Bu sesi siz fark etmeseniz bile arızanın olduğu anlamına gelir. Öncelikle bunu gidermek için motor alanı kontrol edilir. Gerekli müdahale yapıldıktan sonra klima kullanımına devam edilir.

Chiller Soğutma Sistemi Bakımı

Chiller soğutma sistemi bakımı için yetkililer gerekli olan işlem ne ise onu yerine getirir. Burada bakım işlemi yıllık belli periyotlar etrafında gerçekleşir. Birçok kişi bakım sürecini geçiştirir. Ancak bakım işlemi aksatıldığı zaman bu durum chiller soğutma sisteminin ömrünü de kısaltmaktadır.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top