skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemleri, zemindeki bir ısı kaynağı ile mekanın ısıtılması prensibine dayanır. Yerden ısıtma veya alttan ısıtma olarak da bilinir. Genellikle zeminde yer alan beton bloğun içerisine yerleştirilen su boruları üzerinden ısınma sağlanır. Söz konusu borulara verilen sıcak su, bir süre sonra zemin ısıtır. Daha sonra ise ilgili ortam aynı şekilde ısınır. Ev ısıtma sistemleri ve cami ısıtma sistemleri olarak kullanılır.

Isıtma SistemleriYerden ısıtma yaparken yalıtım konusuna çok büyük bir önem verilmesi gerekir. Zemine yerleştirilen boruların altına mutlak surette yalıtım malzemesi yerleştirilmelidir. Böylece borulardan gelen ısının aşağıya gitmesi engellenir. Bahse konu işlem yapılmaz ise ciddi bir ısı kaybı yaşanır ve istenilen verimlilik kesinlikle sağlanmaz.

Alttan ısıtma sistemlerinin hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise boruların üzerindeki malzemelerdir. Nasıl boruların altındaki malzemelerin yalıtımı sağlaması ve ısıyı geçirmemesi gerekiyorsa, burada da tam tersi bir durum söz konusudur. Sıcak suyun gireceği boruların üzerindeki malzemelerin ısı geçirme özelliği olmalıdır. Bu sayede borulardaki ısı, yukarı çıkabilir ve ortamı ısıtabilir.

Yerden ısıtma sisteminde zemin, büyük bir ısıtıcı konumuna gelir. Söz konusu durum, verimliliğin artmasını sağlar. Düşük ısılarda dahi ortamın etkili bir şekilde ısınması mümkün olacaktır.

Ev Isıtma Sistemleri

Ev ısıtma sistemleri, konutların ısıtılmasında kullanılan sistemlerdir. Günümüzde genellikle doğalgaz kullanılarak ısınıldığı dikkate alındığında, kombili sistemlerin daha fazla tercih edildiğini söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Kombi tarafından ısıtılan su, yine kombide bulunan pompa tarafından radyatörlere gönderilir. Bu sayede önce radyatörler, daha sonra ise ortam ısınır. Buradaki verimliliğin sağlanmasında, tesisatın doğru bir şekilde yapılandırılması gerekir. Ortamın büyüklüğü dikkate alınarak, kullanılacak radyatörlerin büyüklüğü belirlenmelidir. Ayrıca termostatlı vanaların ve kombi termostatının kullanılması, yakıt ve ısınma verimliliği adına son derece önemli detaylardır. Burada bahsedilen sistem konutlarda bireysel olarak kullanılabildiği gibi, merkezi olarak da kullanılabilir.

Isıtma Soğutma Sistemleri

Isıtma soğutma sistemleri, adından da anlaşılacağı gibi belirli bir alanın ısıtılması veya soğultulmasını sağlayan sistemlerdir. İnsanların bulunduğu hemen her ortamda, söz konusu sistemlere ihtiyaç olduğunun altı çizilebilir. Isıtma sistemi elemanları olarak kombi, radyatör ve termosifon gibi ürünler örnek gösterilebilir. Soğutma sistemlerinde ise vantilatör ve klimalar öne çıkan ürünlerdir.

Cami Isıtma Sistemleri

Cami ısıtma sistemleri, bölgelere ve dönemlere göre farklılık göstermektedir. Bilindiği gibi camilerin geniş bir iç alanları vardır ve bu büyük alan, genellikle boştur. Dolayısıyla da bu büyük alanın gereksiz yere ısıtılmaması için farklı çözümler geliştirilmiştir. Bu noktada alttan ısıtma sisteminin ve kombili sistemin oldukça etkili olduğu söylenebilir.

Hemen iletişime geçin

0532 542 66 89

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Alttan ısıtma sistemleri, özellikle yoğun olmayan dönemlerde caminin bazı bölgelerini kapsayacak şekilde çalıştırılır. Böylece insanların bulunmadığı diğer bölgelerin gereksiz yere ısıtılması gibi bir durum söz konusu olmaz. İşte bundan dolayı cami ısıtma sistemleri düzenlenirken, burada bahsedilen hususa dikkat edilmeli ve buna uygun olacak şekilde gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Su Isıtma Sistemleri

Isıtma sistemlerinde su çok büyük bir yere sahiptir. Birçok sistem, ısınmış su üzerinden belli alanları ısıtır. Bunun için ise kombi ve benzeri aletlerden yararlanılır. Bunun dışında güneş enerjisinden yararlanılarak suyun ısıtılması ve daha sonra farklı alanlarda kullanılması üzerine detaylanan sistemler de vardır.

Elektrikli Isıtma Sistemleri

Elektrikli ısıtma sistemleri, elektrik enerjisi üzerinden ısı elde etme üzerine dayanır. Özellikle elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin son dönemlerde revaçta olduğu söylenebilir. Zemindeki halıların altına serilen özel malzemeler, elektrik ile ısınmakta ve böylece zeminden yayılan ısı, ortamı ısıtmaktadır.

Back To Top