skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Su Soğutmalı Chiller

Su soğutmalı chiller hava soğutmalıdan biraz daha farklı çalışır. Su soğutmalı chiller bağlantı şeması özellikle burada karşınıza çıkar. Burada su soğutma sisteminde ısıyı alıp başka bir kaynağa transfer etme işlemi gerçekleşir. Chiller içinde yer alan soğutucu gaz evaparatör ve kompresör üzerinden enerjiye dönüşür.

Bu enerji soğutma işlemini yapmak için gereklidir. Özellikle belli bir mekanik döngü içinde bu işlem gerçekleşir. Döngü içinde yer alan bir mekanik yapı bile durduğu zaman sistem anında çöker. Bu da soğutma işleminin durması anlamına gelir. Su soğutmalı chiller ısı transferi olmadan çalışmaz.

Burada özellikle transferi yapacak olan yapı kondenserdir. Bu yapı ile ısıtma ve soğutma işlemi gerçekleşmiş olur. Soğutucu eğer evaparatörü sıkıştırırsa bu durumda cihazın döngüsü durur. Çünkü cihaz gaz sıkışması yaşar. Bu da sistemin ve motorun durmasına neden olur.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Özellikle günümüz teknolojisi ile donatılmış olan birçok chiller soğutucu bu alanda vardır.  Her biri farklı bir yapıda çalışsa da teknolojik açıdan alt yapıları tamdır. Bu yüzden uzun süreye varan bir kullanım ön plana çıkar. Soğutucu akışları da çok fazladır. Özellikle sağlıklı bir soğutma sistemi devreye girer. Burada hava ve su soğutma sistemleri mekanik açıdan farklılaşma gösterdikleri için ebatları da birbirinden farklıdır.

Su Soğutmalı Chiller Çalışma Prensibi

Su soğutma sisteminin çalışma prensibi özellikleri bakımından farklılaşır.

  • Su soğutma chiller çalışma prensibi için bir evaparatöre ve kondensere ihtiyaç duyulur. Bu iki birim chiller soğutma sisteminin ana birimleri olarak işlev görür.
  • Su soğutmalı chiller ünitesi alanı karmaşık olarak görülebilir. Ancak ünite içinde tüm birimleri bu iki yapıya bağlıdır. Bu iki yapıdan biri bile bozulsa sistem çöker.
  • Basınç uygulanması için kompresör devreye girer.
  • Daha sonraki süreçler için ise evaparatör işlev görür. Bu alanda sistemin işlev görmesi için de akışkan bir sıcaklığa ihtiyaç duyulur.
  • Bu akışkan sıcak sıvı gaz sıkışması sonucu soğuk hava kütlesi ile tanışır. Bu soğuk hava kütlesi ise doğrudan sıcak havayı soğuk havaya dönüştürür. Bu da suyun soğumasını sağlar.

Su soğutma chiller çalışma prensibi alanında vana denen bir kısımda vardır. Bu kısım sıcaklık ve soğukluğu ayarlamak için kullanılır. Ancak sistem kendi çalışma prensibinin dışına çıktığı zaman vana devreye girer. Yani normal şartlarda vana kullanılmaz. Sadece ihtiyaç duyulduğu zaman kullanımı sağlanır.

Su Soğutmalı Chiller Nasıl Çalışır?

Su soğutmalı chiller nasıl çalışır diye merak eden birçok kişi vardır. Özellikle bu sistemden yararlanacak olan kişiler daha çok merak eder. Su soğutmalı chiller ısı transferini plaka şeklinde olan bir yapı ile yapar. Burada kompresör diye bir alan vardır. Kompresörde biriken yüksek sıcaklıktaki gaz kondensere iletilir.

Dışarıdan da ayrı şekilde su alınıp gazın soğutulması sağlanır. Böylece soğutma işlemi yapılmış olur. Su soğutmalı chiller arızaları da kimi zaman sistemden kaynaklanan bir sorundan ötürü ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlarda ise devreye yetkili servis girer. Servis gerekli bakım ve onarım işlemini yapıp su soğutma sistemini kullanılır hale getirir.

Su soğutmalı chiller nasıl çalışır diye merak edenlerin de merakı bu şekilde giderilmiş oldu. Özellikle sağlıklı bir çalışma alanı burada söz konusu olmaktadır. Yani çalışmadan ötürü cihazın yalpalanması veya mekanik yapıda bir arızanın oluşması söz konusu olmaz. Sağlıklı bir sistem alt yapısı ile mekanik yapı çalışır.

Sistemin kurulması ve çalışması için bu alanda yetkili kişiler devreye girer. Yetkili kişiler eşliğinde sistem kısa süre içinde kurulur. Sistem kurulduktan sonra anında çalışmaya başlar. Soğutucu kısa süre içinde devreye girer. Kullanılabilir  bir sistem ile donatıldığı için en ufak bir sorun da ortaya çıkmaz. Tamamen sağlıklı bir alanda kendine çalışma olanağı bulur. Verimi çok olduğu için birçok kişi de bu sistemden yararlanmaktadır.

Su Soğutmalı Chiller Sistemi

Su soğutmalı chiller sistemi karmaşık bir sistem olarak görülebilir. Fakat karmaşık olmaktan ziyade oldukça kullanışlı ve basit bir sistemi barındırır. Sadece mevcut olan ısıyı alıp kullanışlı bir hale getirir. Bunu yaparken de enerjiden tasarruf sağlar. Chiller su soğutma sistemi ile hem büyük hem de küçük alanlara uygun olan bir çalışma prensibi ortaya konmaktadır.

Özellikle sistemden kaynaklı bir arıza olduğu zaman bile yetkililer tarafından gerekli müdahale yapılmaktadır. Bu alanda verimli çalışma gösteren birçok chiller soğutma sistemi vardır. Her biri de gelişmiş bir yapıya sahiptir. Marka açısından son dönemin öne çıkmış olan cihazları burada faaliyet gösterir. Markanın yanı sıra teknolojik açıdan da ön plana çıkan sistemler vardır.

Su soğutmalı chiller sistemi ile sağlıklı hava partikülleri etrafında soğutma gerçekleşir. Kanserojen ya da insanı hasta edecek bir hava salınımı yoktur. Ayrıca kimyasal açıdan da herhangi bir bileşen burada mevcut değildir. Sadece donanımlı bir teknoloji ile donatılmışlardır. Kaliteli ve kullanışlı oldukları için her alanda da rahatlıkla kullanılabilirler.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top