skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Veri Merkezi Nedir?

Veri merkezi; çok büyük miktardaki verinin toplanması, saklanması, işlenmesi ve dağıtılması için ağ ve bilgisayar donanımlarının yer aldığı bilgi teknolojileri operasyonlarının merkezidir. Aynı zamanda “Data Center” ismiyle de bilinir. Bu merkezler sayesinde internet sitelerinin yayınlanması, bunlara ilişkin dosyaların ve verilerin saklanması, anlık ileti ve e-mail gönderimi, e-ticaret işlemleri ve bulut depolama gibi hizmetlerin tek bir çatı altında toplanması noktasında görev yaparlar.

Hemen iletişime geçin

0532 542 66 89

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Veri merkezleri, bilgisayarların ve internetin kullanılmaya başlandığı ilk andan itibaren var olmuştur. Ancak günümüzdeki veri merkezleri, çok daha modern ve işlevseldir. Son dönemlerde yaygınlaşmaya başlanan sanallaştırılmış altyapı sayesinde, veri nerede ise veri merkezi de oradadır.

Veri merkezlerinin içerisinde çok sayıda sunucu vardır ve bunlar 7/24 aktiftir. Sunucuların haricinde uygulama dağıtım denetleyicileri, router, güvenlik cihazları ve anahtar gibi farklı cihazlar da veri merkezlerinin içinde bulunur.

Veri Merkezi Nasıl Kurulur?

Data Center kurulumu, uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Çünkü kuruluma ilişkin çok farklı detaylar vardır ve bunlardan sadece bir tanesinin hatalı ya da eksik yapılması, bütün yapılanların boşa gitmesine neden olabilir. Veri merkezi kurulumu için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir.

Fiziki Alan Temini

İlk olarak fiziksel alanın temin edilmesi gerekir. Bu alan seçilirken, kullanılacak sunucu ve diğer elektronik aletlerin kolay bir şekilde sığacağı alan hesap edilmelidir. Ayrıca kablolama, iklimlendirme ve personellerin çalışması gibi işlemlerin de rahatlıkla yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Bunların haricinde su tesisatından uzakta olması, su baskınlarını engelleyecektir. Son olarak da güvenlikle ilgili tereddütlerin olmadığı bir fiziksel alan seçilmelidir.

 

İklimlendirme (Soğutma)

İklimlendirme, soğutma ile birebir aynı değildir. Ancak kısaca soğutma denilebilir. Data Center kurulacak alanda bulunacak elektronik aletler çalıştıkça ısınacak ve buna bağlı olarak da ortamın da sıcaklığı yükselecektir. Ayrıca nem ve temiz hava oranı da değişecektir. İşte bütün bu unsurlar, cihazlar için uygun seviyeye getirmeye iklimlendirme denilir. Veri merkezlerinin sorunsuz işlemesi için iklimlendirmenin kaliteli ve doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir.

 

Enerji Altyapısı

Veri merkezleri, yukarıda da ifade edildiği gibi 7/24 aktif olmalıdır. Bunun için elektrik enerjisinin asla kesilmemesi gerekir. Söz konusu durumun sağlanması için UPS kullanılmalı ve olası bir elektrik kesintisinde UPS’ler devreye girerek, sisteme elektrik vermelidir.

 

Güvenliğin Sağlanması

Veri merkezinin güvenlik seviyesi üst düzeyde olmalıdır. Hem fiziksel girişin hem de çevrimiçi girişlerin kontrolü yapılmalıdır. Ayrıca fiziki alana yangın söndürme sistemleri kurulmalı ve olası yangın riskleri tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

Periyodik Yedek Alma

Siz işinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın, tahmin etmeyeceğiniz sorunlar çıkabilir. Bu tür durumlarda veri kaybı yaşanması söz konusu olabilir. İşte bu türden olumsuzluklar için yedekleme sistemi kurulmalı ve verilerin yedekleri periyodik olarak alınmalıdır.

Veri merkezi kurulumu için bu adımları izlemek yeterli olacaktır. Ancak bunların tamamının profesyonellik istediği unutulmamalıdır.

Veri Merkezi Nasıl Çalışır?

Veri merkezinde ilgili kurum veya kuruluşun bütün verileri depolanır. Bunlar, gelişmiş sunucuların içerisindedir. Kurumun tanımladığı bütün bilgisayarlar bu merkeze bağlıdır. Bilgisayarlar, izinlere bağlı olarak veri merkezinden istedikleri verileri alabilir ya da buraya yeni veriler kaydedebilirler. Bilgi teknolojilerine ilişkin bütün işlemler, veri merkezi üzerinden gerçekleştirilir.

Veri merkezi sistemleriVeri Merkezi Kurulumu

Veri merkezi kurulumu için profesyonel destek alınması gerekebilir. Gerek doğru bir fiziksel alanın tespiti, gerek doğru kablolama ve iklimlendirmenin yapılması, gerekse de diğer işlemler için uzman desteği son derece önemlidir. Bu konuda uzman ve tecrübeli olmayanların kurdukları Data Centerlar tam anlamıyla bir hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır.

Kurulum yapılırken kurum ya da kuruluşun ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Veri aktarım hızının istenilen seviyede olması için gerekli özen gösterilmelidir. Burada, alanında uzman personeller istihdam edilmeli ve veri merkezinin sağlıklı bir şekilde işlemesi sağlanmalıdır. Bütün bunlar sayesinde ilgili kurum ya da kuruluşun gereksinimleri tam olarak karşılanacaktır.

Veri merkezi tasarımı, Veri merkezi soğutma sistemleri, Veri merkezi danışmanlığı

Back To Top