skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Hava Soğutmalı Chiller

Hava soğutmalı chiller kondenser ve evaporatör denilen kısımlardan oluşur. Ana sistem yapısı bu iki bileşendir. Hava soğutmalı chiller çalışma prensibi alanında sıcak hava akımı karşınıza çıkar. Burada üst düzey bir sistem ekipmanı ile sıcak hava akımı soğuk hava dalgası ile karşı karşıya gelir.

Bunun sonucunda ise soğuk hava salınımı gerçekleşir. Yani sıcak hava akımı sıkışıp kalır. Bu sıkışma sonucunda ise soğuk havaya maruz kalır. Böylece soğuk hava partikülleri sıcak hava akımını içine alıp soğutur. Bu da soğuk hava salınımının gerçekleşmesine vesile olur.

İçindekiler

Hava Soğutmalı Chiller Nedir?

Hava soğutmalı chiller nedir diye merak edenler için ağır hacimli kondenserler devreye girer. Bu kondenser yardımı ile de sıcak hava akımı elavaratöre doğru gelir. Burada soğuk hava akımı ile karşılanır. Bu sistem manuel ve otomatik sistem olarak opsiyonunu ortaya koyar.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Bu opsiyon hem su soğutma sisteminde hem de hava soğutma sisteminde karşınıza çıkar. Hava soğutma sistemi bugün özellikle sanayide daha çok kullanılmaktadır. Sanayi alanında hem hava hem de su soğutma sistemleri devreye girer. Hava soğutma chiller bağlantı şeması sanayi alanına uygun olduğu için bu alanda daha çok kullanılmaktadır.

Hava Soğutmalı Chiller Çalışma Prensibi

Hava soğutmalı chiller çalışma prensibi kullanılacak alana göre değişkenlik gösterir. Eğer büyük çaplı alanlarda kullanılacaksa burada büyük bir ünite sistemi ya da grubu karşınıza çıkar. Eğer küçük alanlar için kullanılacaksa mini boyutlu olan chiller soğutma sistemleri devreye girer.

Büyük çaplı olanları yüksek soğutma kapasitesini barındırır. Burada birbirinden bağımsız olan tek ya da çift kolonlu soğutma devresi vardır. Özellikle çift kolonlu olanı dış ortam sıcaklığını da göz önünde tutarak bu alanda bir soğutma işlemi gerçekleştirir. Yani geniş kapasiteli bir işlem ağı burada devreye girer. Sistem çok çalıştığı için çok fazla enerji harcanmaz. Bu tür sistemler enerji tasarrufu ile donatılmıştır.

Hava Soğutmalı Chiller Fiyatları

Hava soğutmalı chiller fiyatları 3 binden başlanarak 50 bine kadar çıkmaktadır. Net bir fiyat yoktur. Burada sadece hangi alanda ve ne boyutta kullanılacağı önem taşır. Yani chiller soğutma sistemi sanayi gibi büyük bir alanda kullanılacaksa eğer bunun için büyük boyutlu ve geniş hacimli olanı tercih edilir. Bu da fiyat açısından yüksek bir maliyete neden olur.

Hava soğutmalı chiller fiyatları düzenlenen voltaj düzenine ve ünitesine kadar değişkenlik göstermektedir. Bu tür değişkenlik durumlarında ise doğrudan karşınıza farklı fiyatlar çıkar. Ayrıca soğutma sistemleri alanında ikinci el olarak alıp kullanacağınız ürünler de vardır. Özellikle maddi açıdan bütçesi yetmeyenler için bu ürünler önerilir.

Hava Soğutmalı Chiller ile Su Soğutmalı Chiller Arasındaki Fark

Hava soğutmalı chiller ile su soğutmalı chiller arasındaki fark sorulduğu zaman burada karşınıza soğutma açısından bir ayrışma çıkar.

  • Hava soğutmalı chiller yüksek sıcaklık bulunduran soğutucu gazın ısısını ortam havasını kullanarak düşürür.
  • Su soğutmalı chiller ise bu görevi eşanjörler vasıtası ile yapar. Yani soğukluk alanında uyguladıkları sistemler birbirinden farklılık gösterir.
  • Hava soğutmalı chiller ile su soğutmalı chiller arasındaki farklardan biri de ünite açısından karşınıza çıkar. Su soğutmalı chiller ünitesinin sistemi daha karmaşıktır.
  • Ancak hava soğutmalı sistemde böyle bir durum söz konusu olmaz. Sistemlerinin farklı olmasının sebebi ise su soğutmalı chiller sisteminin daha zorlu alanlarda işlev görüyor olmasından ileri gelmektedir.

Hava Soğutmalı Chiller Seçimi

Hava soğutmalı chiller seçimi için ilk etapta hangi alan için kullanılacağı bilinmelidir. Kullanılacak alan burada oldukça önem taşır. Eğer seçilen büyükse büyük boyutlu bir soğutmalı sistem ünitesine ihtiyaç duyulur. Küçük alanlar için ise mini boyutlu olanları ön plana çıkar. Buna ek olarak chiller soğutma sisteminin motoru da burada belirleyici rol oynar.

Motor yapısının mekanik açıdan donanımlı olması gerekir. Donanımlı bir mekanik sistem uzun süreye kadar çalışma gösterir. Bu alanda ikinci el bir ürün alınacaksa eğer ne kadar kullanıldığına bakılabilir. Ayrıca arıza durumu da belirleyici rol oynar. Arıza olmadan çok az kullanılıp satılmışsa alınabilir. Marka bazlı düşünenler için öne çıkmış olan markaların da ürünleri tercih edilebilir.

Su Soğutmalı Chiller Bakımı

Su soğutmalı chiller bakımı için devreye servis girer. Bu alanda yetkili olan servisler öncelikle chiller soğutma sistemini inceler. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra sistem için bakım ve onarıma geçilir. Bakım süreci chiller soğutma sistemine göre değişkenlik gösterir. Burada bakım için alanında yetkin olan kişiler görevlendirilir.

Sağlıklı bir chiller soğutma sisteminin uzun süreli kullanılması için yıllık bakım periyotlarından geçmesi gerekir. Hava soğutmalı chiller bakımı da su soğutmalı chiller bakımı da yıllık yapılmak zorundadır. Böylece uzun süreli ve sağlıklı bir kullanım elde edilmiş olur. Bu alanda bakım ve onarıma yardımcı olacak yetkili kurumlar mevcuttur. Kısa süre içinde bakım süreci tamamlanmış olmaktadır.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top