skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Sprinkler Sistemi

Yangın söndürme, farklı yol ve sistemler üzerinden yapılacak bir işlemdir. Ancak burada önemli olan, yangının olabildiğince hızlı söndürülmesidir. Bu sayede yangının vermiş olduğu zarar en aza indirgenmiş olur. İşte burada bahsedilen hususlar dikkate alınarak farklı yangın söndürme sistemleri geliştirilmiştir. Sprinkler sistemi de, bunların en popülerlerinden birisidir.

Sprinkler sistemi; belli bir alan içine yerleştirilen boru sistemlerindeki söndürücü maddelerin, sprink olarak bilinen fıskiyelerle boşaltılmasını sağlayan sistemdir. Bu sistemler, sulu yangın söndürme sistemleri olarak da bilinir. Sistem içerisindeki ekipmanlardan bazıları; borular, bağlantı parçaları, sprinkler, nozullar, akış göstergeleri, pompalar ve kontrol vanaları şeklindedir. Basit bir yangın söndürme yönteminden ziyade, özel olarak geliştirilmiş bir sistemdir ve son derece etkilidir.

Sprinkler Söndürme Sistemleri
Sprinkler Söndürme Sistemleri

Sprinkler Sistemi Nedir?

Sprinkler sistemi, yangınlara çok hızlı bir şekilde müdahale edilmesi için geliştirilmiştir. Her ne kadar kendi içinde farklı türleri olsa da, söz konusu sistemler yangın anında otomatik olarak devreye girer ve sistemdeki suyu (köpüklü su) ortama verir. Böylece yangın henüz büyümeden kontrol altına alınmış olunur ve ciddi bir zarar engellenir.

Sprink sistem, en eski yangın söndürme sistemlerinden birisidir. Ancak buna rağmen günümüzde halen kullanılır.

Yangın Sprink Sistemleri

Yangın sprink sistemleri; raf düzeni, risk grubu, donma durumu ve benzer unsurlara göre kendi içinde farklılaşır. Dolayısıyla herhangi bir alanda kurulacak olan sprink sistem, öncelikle o ortama uygun olmalıdır. Günümüzde en fazla tercih edilen sprink sistemleri ve bunlara ilişkin kısa açıklamalar şu şekildedir:

  • Islak Borulu Sprinkler Sistemleri: Sprink sisteminin oluşturan boruların içerisinde su vardır. Yani yangın sistem tarafından algılandıktan hemen sonra su püskürtülmeye başlanır. Sprink sistem denildiğinde ilk akla gelen seçenektir. Ancak donma riskinin bulunduğu alanlarda kullanımı uygun değildir.
  • Kuru Borulu Sprinkler Sistemler: Donma riskinin olduğu bölgeler için geliştirilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi borularda su yoktur, bunun yerine gaz vardır. Sistem devreye girdikten sonra gaz basıncı düşer ve vanalar açılır. Böylece ilgili alana su verilmeye başlanır.
  • Ön Tepkili Sprinkler Sistemler: Algılama sistemine bağlı olarak devreye giren su akışının olduğu sistemlerdir. Kendi içinde farklı türleri vardır.

Burada bahsedilen yangın sprinkler sistemler haricinde de farklı çeşitler olduğu unutulmamalıdır.

Hemen iletişime geçin

0532 542 66 89

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Sulu Söndürme Sistemleri

Sulu yangın söndürme sistemleri, cıva ile dolu cam tüplerin kapattığı su boruları ve su kaynağından oluşan özel bir sistemdir. Yangın çıkması halinde ortam sıcaklığı artmaya başlar. Bu durum, cıvanın genleşmesine neden olur ve sıcaklık bir seviyeyi geçtiğinde, cıvanın genleşmesine bağlı olarak cam tüp kırılır. İşte bu sayede borulardaki su, sprinkler üzerinden ortama verilmeye başlanır. Sprinkler, suyun olabildiğince büyük bir alana yayılmasını sağlar. Bu durum ise yangınlara etkili bir müdahale anlamına gelir.

Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

Yukarıda genel hatları ile bahsedilen sulu yangın söndürme sistemleri, her alanda kullanılamaz. Bu sistemlerde söndürücü madde olarak su veya köpüklü su gibi unsurlar tercih edilir. Dolayısıyla da sudan olumsuz etkilenen ürünlerin olduğu ortamlar için kesinlikle uygun olmadığı unutulmamalıdır.

Kütüphane, bilgisayar odaları, hassas cihazların bulunduğu alanlar ve benzer alanlarda çıkan yangınlara müdahalede su kullanılması, yapılacak en büyük hatalardan birisidir. Çünkü su, buradaki eşya ve malzemeleri kullanılamaz hale getirir. Yangın nedeniyle oluşması muhtemel zarara benzer bir durum ortaya çıkabilir. Dolayısıyla da sulu yangın söndürme sistemleri, sudan olumsuz anlamda etkilenen eşya ve malzemelerin olmadığı yerlerde tercih edilmelidir.

Back To Top