skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Absorbsiyonlu Chiller

Absorbsiyonlu chiller yenilenebilir enerji kaynaklarından yapılan üretimleri gerçekleştiren sisteme verilen isimdir. Burada mevcut olan bir sistem alt yapısı hakimdir. Bu sistem alt yapısı ile yenilenebilir ve kullanıma elverişli olan enerji kaynağı üretilir.

Absorbsiyonlu chiller sisteminin özellikleri arasında şunlar yer alır;

  • Büyük iş yerleri ve alışveriş merkezleri için ön plana çıkar.
  • Enerji tasarrufunu sağlayacak şekilde bir üretim sağlanır.
  • Isıtma ve soğutma ihtiyacı bu sistem ile daha çok karşılanır.
  • Yüksek seviyede enerji üretmek için tasarlanmıştır.

Bu alanda kurulan absorbsiyonlu sistem için çalışma esnasında enerji harcanması söz konusu olmaz. Çalışma aşamasında sistem çok fazla zorlayıcı olmaz. Bu yüzden arıza durumu da çok fazla yaşanmaz. Her alan için rahatlıkla enerji ihtiyacını karşılayacak bir özelliğe sahiptir. Suyu ve havayı kullanarak akıllı bir çalışma sistemi içinde enerji üretir.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

İçindekiler

Absorbsiyonlu Chiller Nedir?

Absorbsiyonlu chiller nedir sorusu bu kavramı ilk defa duyanlar için daha çok ön plana çıkar. Yenilenebilir enerji kaynakları her yerde çokça vardır. Ancak bunların da belli bir sistem ile yenilenmesi ve kullanıma hazır bir hale getirilmesi gerekir. İşte bu alanda ön plana çıkan bir sistem vardır.

Absorbsiyonlu chiller sistemi tam da bu anlamda güvenilir bir alt yapıya sahiptir. Yenilenebilir enerji kaynağını üretip kullanmada öne çıkar. Üstelik bunu büyük alanlar için yapar. Bugün büyük alanlar için enerji kullanımı yüksek bir boyuta ulaşmış durumdadır. Ancak absorbsiyonlu sistem ile enerjiden tasarruf yapmak da mümkün. Sadece yenilenebilir enerji kaynakları ile büyük alanların enerjisi sağlanabilir.

Absorbsiyonlu Chiller Çalışma Prensibi

Absorbsiyonlu chiller çalışma prensibi için lityum bromür ön plana çıkar. Bu madde sistemin bir paçasıdır. Atık su ile çalışması ve buharı sıkıştırarak kullanması da absobsiyonlu sistemin çalışma özellikleri arasında yer alır. Bunların her biri çalışma prensibi olarak karşınıza çıkar. Bunlar işlevsel açıdan sistemi oluşturan yapılardır.

Çalışma prensibi arasında havaya kötü bir toksin salınımı da olmaz. Yani çevreyi kirletme durumu yaşanmaz. Oldukça sağlıklı şartlar altında sistem çalışır. Elektrik tasarrufunu yoğun miktarda sağlar.

Absorbsiyonlu Chiller Çalışma Mantığı

Absorbsiyonlu chiller çalışma mantığı için devreye ilk etapta amonyak soğutucu ve su buharı girer. Bu ikisi etkileşim yaparak enerjiyi meydana getirmektedir. Soğutucu alanı amonyak olduğu için düşük sıcaklık burada devreye girer. Eksi 40 dereceye kadar soğutma sistemleri için de bu kullanım mümkündür.

Su ve lityum bromür bileşenleri kullanılarak yenilenebilir enerji ortaya konmaktadır. Su vakumlanarak içindeki tüm kötü toksinler atılır. Buradaki asıl amaç ilk etapta suyun temizlenmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesidir. Yani yapı olarak kirli bir atık su burada kullanılmaz. Sistem buna entegre olarak oluşturulmuştur. Böylece enerjiden tasarruf sağlanırken suyun sağlıklı bir şekilde kullanımı da ortaya konmaktadır.

Absorbsiyonlu Chiller Fiyatları

Absorbsiyonlu chiller fiyatları hem birinci el hem de ikinci el olarak değişkenlik gösterir. Eğer sıfır bir sistem alınacaksa burada fiyatta artış gözlemlenir. Fiyatlar 5 binden başlanarak 50 binlere kadar çıkabilir. Fiyat farkının ortaya çıkmasındaki en büyük sebep ise kullanım alanı ve ebatı ile doğru orantılıdır.

Eğer fiyat yüksek olduğu için ikinci el bir soğutma sistemi alınacaksa burada fiyatlarda düşüş yaşanır. 3 binden başlanarak 30 binlere kadar değişkenlik gösteren bir fiyat dalgalanması meydana çıkar. Burada sadece sistemin kalitesi, markası ve ne kadar kullanıldığı da merak edilir. Tüm bunlar göz önünde tutularak fiyatlar sizlere sunulur. Kullanılacak alana göre seçim yapıp ihtiyacınızı ona göre giderebilirsiniz.

Absorbsiyonlu Chiller Markaları

Absorsiyonlu chiller markaları arasında piyasada ön plana çıkanlar şu şekilde sıralanır. Alarko, century, LG, transklima, vatbuz olarak sıralanmaktadır. Ancak bunlar dışında da birçok marka mevcuttur. Markanın ön plana çıkmasındaki en büyük neden ise ürünün kalitesini ele vermesidir. Bu kapsamda marka seçimi değer kazanır.

Markalar sistem kalitesi ile yakından ilişkilidir. Absorbsiyonlu chiller markaları üzerinden genellikle bir değerlendirme yapılmaktadır. Özellikle markasız olarak kurulan bir sistemin ilerde arıza verip vermeyeceği hakkında net bir veriye de ulaşmak mümkün değil.

Bu gibi hususlar göz önünde tutulduğu zaman devreye marka seçimi girmektedir. Marka seçimi ile beraber sistemin alt yapısı ve donanımı da değer kazanmaktadır. Bu alanda marka ve sistem eş değerli olarak seçimde belirleyici rol oynamaktadır.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top