skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Kocaeli Yangın Tüpü Dolumu

Kocaeli yangın tüpü dolumu ile başlayıp, yangın tüpü dolumu İzmit ve konuya ilişkin diğer detaylar yer alıyor.

Kocaeli Yangın Tüpü Dolumu

Yangın tüpleri, yangınlara en hızlı müdahale için kullanılan etkili araçlardır. İçlerinde yer alan kimyevi maddenin ateş üzerine püskürtülmesi şeklinde çalışır. Bu işlem sayesinde yanan alanın oksijen ile teması kesilir ve böylece yangın söndürülmüş olur. Ancak bahsedilen yangın söndürme işleminin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için kullanılan yangın tüplerinin de sorunsuz olarak çalışması gerekir. İşte tam bu noktada yangın tüpü dolumu işleminin ne kadar önemli olduğu anlaşılır.

Hemen iletişime geçin

0532 542 66 89

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Yangın tüpleri, insanların toplu bir şekilde bulunduğu binalarda yer almak zorundadır. Bu tüplerin içindeki kimyevi maddenin türüne göre 6 ay ya da 12 aylık periyotlarda kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca bu tüplerin son kullanma tarihleri de vardır ve bu süre geçtikten sonra tekrardan doldurulmaları gerekir. Kocaeli yangın tüpü dolumu işleminin sadece bu alanda yetkili yerlerde yaptırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Yangın Tüpü Dolumu İzmit

Yangın tüplerinin kendi içinde farklı türleri olabilir. Ancak bunların çalışma mantığına bakıldığında tüplerin içerisinde söndürücü özellikte kimyevi bir madde ve bu maddeyi dışarıya iten bir gaz (çoğunlukla azot) olduğu görülecektir. Dolayısıyla da tüpün hem basıncı, hem içerisindeki kimyevi madde, hem de tüpün mekanik özelliklerinin yerinde olması gerekir. İşte burada bahsedilen kontroller, periyodik olarak yapılır. Ayrıca dolum sırasında tüpün mekanik özellikleri de detaylı olarak kontrol edilir.

Yangın tüpü dolumu İzmit için izlenen adımlar genel olarak şu şekildedir:

  • Yangın tüpü dolumu yapılırken ilk olarak tüp içerisindeki itici gazın dışarı çıkarılması işlemi gerçekleştirilir.
  • İtici gaz çıkarıldıktan sonra tüpteki kimyevi maddenin boşaltılması için vakum makinesinden yararlanılır.
  • Tüp tamamen boşaltıldıktan sonra korozyon testine alınır.
  • Daha sonra hidrostatik test ünitesine alınır ve burada tüpe belli bir miktar basınç uygulanır. Böylece tüpün doluma uygun olup olmadığı anlaşılır.
  • Tüpün üzerindeki tetik, vana, conta ve diğer malzemeler kontrol edilir ve bunlardan değiştirilmesi gerekenler değiştirilir.
  • Tüp doluma hazır olduktan sonra dolum işlemi gerçekleştirilir.
  • Son olarak tüpün üzerine dolum tarihi ve gerekli olan diğer bilgiler yazılır ve işlem tamamlanmış olur.

Yukarıdaki bahsedilen dolum işleminin hemen ardından da sızdırmazlık testi yapılır. Bunun için farklı cihazlar kullanılabileceği gibi suyun içine daldırma yöntemi de tercih edilebilir. Eğer sızdırma durumu söz konusu değilse, yangın tüpünün kullanımına onay verilir.

Yangın tüpü dolumu genel hatları ile bu şekildedir. Ancak günümüzde farklı türden tüpler olması, tüpün içinde söndürücü madde ve itici gazın özelliklerinin farklılık göstermesi, dolum işleminin de bir miktar farklılaşmasına neden olabilir.

Her ne kadar çoğu zaman kullanılmasalar da, söz konusu tüplerin hayati önem taşıdığı unutulmamalıdır. Bir yangının başlangıcında yangın tüpü gebze ile yapılacak doğru müdahale, yangını büyümeden durdurabilir ve çok büyük kayıpların yaşanmasının önüne geçebilir.

Yangın Tüplerinin Dolum Süresi

Yangın tüpleri hiç kullanılmasa dahi, bir süre sonra yeniden doldurulmaları gerekir. İşte bu süreye, dolum süresi denir. Tüp içinde kimyevi madde ve diğer unsurlara göre dolum süresi farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak dolum süresinin 2 yıl ve 4 yıl olduğu söylenebilir. 6 aylık periyotlarda yapılan kontroller sırasında, ne zaman doldurulmaları gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz. Unutmayın, yangın tüpleri dışarıdan bakıldığında sorunsuz görünebilir, ancak esas olan içerisindeki itici gazın basıncı ve söndürücü maddenin özelliğidir. Dolayısıyla da dolum süresini geçirmemeli ve bu konuda uzman görüşü dışında hiçbir görüşü dikkate almamalısınız.

Yangın tüpü dolumu fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top