skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Duman Kontrol Sistemleri

Duman kontrol sistemleri ile başlayıp, buna ilişkin diğer detaylar yer alıyor.

Duman Kontrol Sistemleri Nelerdir?

Yangınlar, insanların mal ve canlarını tehdit eden önemli bir olaydır. Oluştukları alanı tamamen tahrip eden ve kullanılamaz duruma getiren yangınlar, bu alanlardaki insanların yaşamları için ciddi bir tehdittir. Bilindiği gibi yangınlar sırasında alev ve dumanlar oluşur. Yapılan araştırmalara göre yangınlardan insanların yaşamlarını kaybetmelerinin nedeni her ne kadar ateş ve duman olsa da, dumanın ağırlığı daha fazladır. Alevlerin ulaşamadığı birçok noktaya dumanlar ulaşabilir ve oradaki insanların oksijensiz kalmasına neden olabilir. İşte bundan dolayı duman kontrol sistemleri büyük öneme sahiptir.

Hemen iletişime geçin

05421884144

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Duman kontrol sistemleri; dumanın varlığının tespitini ve daha sonrada bunun tahliyesini gerçekleştiren sistemlerdir. Bu sistem, çok farklı parçalardan meydana gelir ve kullanım alanına göre parçalar farklılık gösterebilir. Sistemin temel hedefi, olası bir yangın durumunda, insanların kaçış alanlarını dumandan arındırmaktır. Bu işlem sayesinde yangın çıkan binadaki insanların yaşamları korunmuş olur. Duman kontrol sistemleri; jet fan sistemleri, duman tahliye fanları, çatı duman tahliye kapakları ve duman tahliye damperleri gibi farklı ürünlerden meydana gelen özel bir sistemdir.

Yangın söndürme sistemlerinin bulunduğu binalarda, duman tahliyesine ihtiyaç yok gibi bazı düşünceler olduğu bilinir. Bunlara göre sulu sprinkler yangın söndürme sistemleri veya daha farklı türden bir yangın söndürme sistemi, yangını kısa sürede söndüreceği için duman kontrol ve tahliye sistemleri gereksizdir. Bu düşünce tamamen yanlıştır ve maalesef acı bir şekilde öğrenilmiştir. ABD’de yaşanan bir yangın, binanın bodrum katında, söndürme sistemleri bulunmayan bir odasında başlamıştır. 21 katlı olan binadaki yangın, bütün katlara yayılmamıştır. Ancak duman bütün binayı kaplamıştır. Bu durum sonucunda 85 kişi hayatını kaybetmiştir. Evet, sadece duman bile son derece öldürücüdür ve binalarda duman kontrol sistemlerinin kullanılması gereklidir.

Duman Kontrol Sisteminin Avantajları

Duman kontrol ve tahliye sistemlerinin birçok önemli avantajı vardır. Bunların başında ise insanların yaşamlarını koruması gelir. Diğer avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Dumanların kontrol altına alınmasını sağlar ve binadan dumanları tahliye eder.
  • Dumanlarla birlikte ısının kontrolünü de sağlar ve ısı düşürücü etki yapar.
  • Binanın kaçış yollarını dumandan arındırır ve insanların binadan tahliyesini güvenli hale getirir.
  • İtfaiyecilerin yangına müdahale etmesini kolaylaştırır.
  • Yangının etkilerini asgari seviyeye çeker.

Bunların dışında da farklı avantajları vardır ve belli şartları taşıyan binalarda bulunması zorunludur.

Her ne kadar duman kontrol sistemleri ciddi yararlar sağlasa da, bunların ancak doğru sistemlerin kullanılmasıyla ilgili olduğu unutulmamalıdır. Bu alanda uzmanlığı olmayan kişilerin, ilgili sistemi kendi kafalarına göre kurmaları, tam bir hayal kırıklığına neden olacaktır. Çünkü duman kontrol sistemlerinin kurulumu, ciddi bir uzmanlık ister. Binadaki hava akımının nasıl olduğu tespit edilmeli, daha sonra dumanın kısa sürede, etkili bir şekilde nasıl tahliye edileceği belirlenmelidir. Bütün bunlar ise mühendislik ile ilgilidir.

Duman kontrol sistemleri; AVM, ticari yapılar, üretim merkezleri, oteller, konutlar, depolar, fabrikalar ve benzeri alanlara kurulmalıdır. Sistem kurulduktan sonra gerekli kontroller yapılmalı ve testler gerçekleştirilmelidir. Basit bir sistem gibi görünmesine rağmen, yüzlerce insanın hayatını etkilediği unutulmamalıdır.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top