skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Yangın Dolapları

Yangın dolapları standartları ile başlayıp, yangın dolapları fiyatları, yangın dolapları periyodik kontrol ve yangın dolapları yönetmelik yer alıyor.

Yangın dolapları standartları

Yangın dolapları; içerisinde basınca dayalı hortum ve diğer ekipmanların bulunduğu dolaplardır. Yapıların içerisinde, kolaylıkla görülebilecek bir noktada yer alan yangın dolaplarının arasında 30 m mesafe vardır.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Yangın dolapları, bir yangın anında alevlere ve yangından kaynaklanan diğer durumlara müdahale edilmesi için gerekli araç gerecin bulunduğu dolaptır. Güvenlik dolabı olarak da ifade edilen yangın dolaplarının içerisindeki malzemeler ve dolapların büyüklükleri, farklılık gösterebilir. Ancak bunların belirli standartları vardır. Dolabın yerleştirildiği alana ait olan yangın dolapları standartları, bu noktada belirleyicidir.

Yangın dolabı standartları, dolabın içinde hangi malzemelerin olması gerektiği, bunların miktarları ve diğer detayların anlaşılması için geliştirilmiştir. Yangın dolapları yönetmelik içerisinde yer alan söz konusu standartlar, yangınlara etkili bir şekilde müdahale edilmesi ve insanların mal ve canlarının garantiye alınması adına son derece önemlidir.

Yangın dolapları hakkındaki yönetmelik incelendiğinde, binaların durumlarına göre bulundurulması gereken dolapların farklı olduğu görülecektir. Ayrıca yine bu yönetmeliğe göre bazı yapılarda yangın dolaplarının bulundurulması zorunlu iken, bazılarında ise böyle bir zorunluluk söz konusu değildir. Genel olarak; kapalı alanın toplam büyüklüğü 1.000 m2’den büyük olan imalathane, otel, atölye ve benzer alanlarda; alanı 600 m2’den büyük olan otopark ve benzeri alanlarda yangın dolaplarının bulundurulması zorunludur.

Yangın dolaplarının her katta yer alması ve etraflarının yangın duvarı ile çevrilmesi gerekir. Bu dolapların içerisinde yer alan hortumların yeterli uzunluğa sahip olması, kullanımının kolay olması ve bunların sağlanabilmesi için dolabın yeterli büyüklüğe sahip olması son derece önemlidir. Unutulmamalıdır ki, yangınlara olabildiğince hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekir.

Yangın dolapları periyodik kontrol

Yangın dolaplarının sorunsuz olarak çalışması, hayati öneme sahip bir durumdur. Söz konusu durum nedeniyle periyodik olarak yangın dolaplarının kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrollerde basınç ve sızdırmazlık durumları detaylı olarak incelenir. Ayrıca daha önce kontrol edilmemiş dolapların, ilgili standartlara uyup uymadıkları da detaylı olarak incelenir.

Yangın dolapları, yapıların içinde dikkatleri çeken alanlardan birisidir ve çoğu zaman insanlar tarafından dikkat edilmez. Ancak bu durum, dolapların bakımsız bırakılması gerektiği anlamına gelmez. Çünkü olası bir yangın durumunda, söz konusu dolaplar sayesinde yangınlar kısa sürede kontrol altına alınabilir ve çok büyük felaketlerin önüne geçilebilir. Ancak yangın dolaplarının standartlara uymaması durumunda durum değişir. Böyle dolaplarla yangına müdahale edilmesi söz konusu dahi değildir. Bundan dolayı yangın dolapları periyodik kontrol işleminden geçmeli ve eksiklikleri giderilmelidir.

Yangın dolapları fiyatları

Yangın dolaplarının farklı modelleri vardır ve ilgili alana göre bunlardan herhangi birisi tercih edilebilir. Dolayısıyla da yangın dolapları fiyatları hakkında net bir rakam vermek yanlış olacaktır. Dolabın boyutu, yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi ve dolabın tipi gibi unsurlara bağlı olarak fiyatların farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Örneğin; saç kapaklı ve vanalı olarak üretilen yangın dolaplarının, dalgıç tip olan modellere kıyasla daha pahalı olduğu söylenebilir. Ayrıca kapakların cam veya saç olması gibi unsurların da fiyatları etkilediği bilinmelidir.

Yangın dolapları, yangın anında hayat kurtaran alanlar olarak ifade edilebilir. Bundan dolayı dolap seçimi yapılırken standartlara uygun olması ve kaliteli malzemeden üretilmiş olması çok önemlidir. Böylece dolaplar ve içindeki ekipman uzun süre sorunsuz bir şekilde kalabileceği gibi, yangına etkili bir müdahaleye de imkan verir. Bu bağlamda yangın dolaplarının en iyisi seçilmelidir.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top