skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Chiller Soğutma Sistemleri

Chiller soğutma sistemleri ısıyı mevcut olarak aldığı kaynaktan başka bir kaynağa ileterek bir akım tasarlar. Ortaya çıkan bu sisteme ise chiller soğutma sistemi denir.

  • Chiller soğutma sistemi hem hava hem de su için ayrı olacak şekilde kullanılır.
  • Bu sistem eğer havayı soğutacaksa tamamen mevcut olan hava akımını kullanır. Yani ortamda mevcut olan sıcak hava akımını soğuk hava akımına dönüştürür.
  • Burada kompresör devreye girer. Kompresör asıl mekanizmanın oluştuğu alandır. Bu alanda mevcut olan hava akımı işlem görür. Kompresöre yakalanan hava akımı belli bir soğutma işleminden geçtikten sonra tekrar ortama bırakılır.
  • Chiller soğutma sistemileri ile havanın bulanıklaşması ya da ortamın nefessiz kalması gibi bir durum yaşanmaz. Tamamen sağlıklı ve doğal yollarla bu işlem uygulanır.
  • Akıllı bir çalışma sistemi burada hakim olduğu için en ufak bir sorun yaşanmaz. Tamamen kontrollü çalışma durumu hakimdir.

İçindekiler

Chiller Soğutma Sistemi

Chiller soğutma sistemi ile havanın gaz hali belli bir işlemden geçer. Genleşme vanasından geçen gaz soğuk havaya maruz kalır. Soğuk hava ile sıcak hava birleştiği zaman soğuk hava daha baskın çıkar. Bu da sıcak havanın genleşip soğuma dönüşmesine neden olur. Burada sadece belli bir akım vardır.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Ortama tamamen yeni bir soğuk hava dalgası verme durumu söz konusu olmaz. Chiller soğutma sistemleri ile mevcut olan havada değişkenlik olur. Burada kompresör yardımı ile istenen sıcaklık havadan çekilip alınır. Onun yerine daha baskın olan soğuk hava akımı verilir. Bu akım ile birlikte ortamın da havası değişmiş olur.

Ancak bu süreç tamamen kontrollü ilerler. Yani bir anda ortamın çok soğuk olması durumu söz konusu olmaz. Bu uygulama hem su hem de hava sistemleri için geçerlidir. Her birinde ayrı bir uygulama olmaz. Aynı mekanizma doğrultusunda işlem uygulanır. Bu işlem son teknolojik alt yapı ile de desteklenmiştir. Sağlık açısından en ufak bir sorun söz konusu olmaz.

Chiller Soğutma Grubu

Chiller soğutma grubu belli bir mekanizmadan oluşur. Chiller soğutma grubu hava ve su için hemen hemen aynı mekanizmadan meydana gelir. Sadece su soğutmalı chiller kondenser farkına sahiptir. Burada kondenser yardımı ile sıcak gaz su ile soğutulur. Özellikle su soğutmalı chiller için mutlaka suya ihtiyaç duyulur.

Mekanizma olsa bile eğer su yoksa burada mekanizma işlevsiz kalır. Suyun akarsu ya da deniz suyu olmasının da bir farkı yoktur. Chiller yardımı ile su içinde mevcut olan bakteriler de arınmış olur. Chiller soğutma sistemleri ile enerji maliyetinde de büyük oranda bir düşüş yaşanır. Çok fazla enerji kaybının olması söz konusu olmaz.

Chiller soğutma takımı teknolojik açıdan tasarruflu olan bir alt yapıya sahiptir. Bu tasarrufundan dolayı da çok fazla enerji kaybı yaşanmaz. Chiller soğutma grubu iç mekanlar için de bir alternatif sunmaktadır. İstenen bölgeye en yakın olacak şekilde konumlandırma yapılması mümkündür. Bunun için mesafe farkı fark etmez. Her alana rahatlıkla konumlanıp kullanılabilir.

Chiller Soğutma Servisi

Chiller soğutma servisi bu alanda hizmet veren bir servistir. Servis günün her saatinde hizmet vermektedir. Chiller soğutma sistemi ile alakalı olarak bir sorun ortaya çıktığı zaman servis devreye girer. Servis arandıktan sonra gerekli işlemler anında yapılır. Bu alanda yetkin olan kişiler çalışma yapmaktadır.

Tüm bakım ve onarımın yanı sıra şikayetler için de arama yapılabilir. Servis chiller kontrolleri için de devreye girmektedir. Chiller soğutma sistemi bakımı her yıl belli periyotlar etrafında yapılmaktadır. Özellikle bakım ve onarım işlemi için daha çok servise ihtiyaç duyulur. Bakı işlemi aksatılırsa eğer bu durumda chiller soğutma sisteminden gerekli verimi almak da mümkün olmaz. Özellikle sağlıklı bir hava ve içme suyunu sahip olmak adına bakım ve onarım devreye girer.

Normal bir kişi bu bakımı yapamaz. Alanında yetkin olan bir servise ihtiyaç duyulur. Chiller soğutma servisi de bugün hemen her alanda rahatlıkla ulaşım yapabileceğiniz bir konumda yer almaktadır. Kısa sürede gerekli inceleme yapılarak bakım ve onarım için anında işleve geçilmektedir.

Chiller Soğutma Kulesi

Chiller soğutma kulesi bir mekanizmadan oluşur. Bu kule yardımı ile özellikle suyun soğukluk deresi artar. Genellikle su için daha çok tercih edilir. Chiller soğutma çalışma prensibi alanında kule olmadan çalışması da imkansız hale gelir. Bu kule cihazın içinde evaparatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjiyi atarak suyun soğutulmasına yardımcı olur.

Özellikle su için çok etkili ve faydalı olan bir çalışma sistemidir. Eğer kule bozulursa ya da bir arıza durumu ortaya çıkarsa bu durumda sistem de çok uzun çalışmaz. Bunun için kulenin bakımına da dikkat edilmesi gerekir. Kule devre dışı kaldığı zaman sistem çalışsa bile suyun soğutulma süreci devreden çıkar. Yani kule sistem ve soğutma için bir gerekliliktir.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top