skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Mekanik Proje Nedir?

Mekanik proje nedir ile başlayıp mekanik tesisat proje firmaları, mekanik tesisat projesi ve mekanik tesisat projesi fiyatları yer alıyor.

İçindekiler

Mekanik Proje Firmaları

Mekanik proje; makine mühendisliği alanına giren binaların ısıtma, soğutma, havalandırma ve pis su tahliyesi gibi iş ve işlemleri kapsayan projelerdir. Bunlara aynı zamanda mekanik tesisat da denilir. İşte bu türden projeleri hazırlayan firmalar, mekanik proje firmaları olarak adlandırılır.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Mekanik projeler, teknik ressamlar ve makine mühendisleri tarafından hazırlanır. Söz konusu projelendirmeler, insanların yaşam kalitesine direkt olarak etki eder. Bundan dolayı bahsedilen projeler arasında mutlak surette bir bütünlük olması gerekir. Mekanik tesisatlar, binaların can damarları olup, mutlaka uzun ömürlü bir şekilde tasarlanmalıdırlar. Aksi durumda kısa süre içinde ilgili binada sorunlar baş göstermeye başlar. İşte burada bahsedilen bütün sorumluluk, mekanik proje firmaları üzerindedir.

Mekanik Tesisat Proje Firmaları

Mekanik tesisat proje; binanın sağlamış olduğu standartları ve konforu üst seviyeye taşımayı amaçlayan ve yapının iç sistemini meydana getiren bileşenlerin tamamıdır. Yukarıda da ifade edildiği gibi makine mühendislerinin alanına girer. Elektrik, statik ve mimari ile birlikte dört önemli proje türünden birisi olarak dikkat çeker. Buna bağlı olarak söz konusu projelerin uzman mühendisler tarafından ayrıntılı ve yeterli bir şekilde hazırlanması gerekir. Bunu ise mekanik tesisat proje firmaları sağlar.

Mekanik Proje Çizim Firmaları

Mekanik projelerin hayata geçirilmesi için öncelikle bunların detaylı bir şekilde çizilmesi gerekir. Sıhhi tesisat, ısınma, pis su tahliyesi, yangın söndürme sistemleri ve benzer işlemlerin sorunsuz bir şekilde yapılması sağlanmalıdır. Bu ise ancak doğru proje çizimi ile mümkündür.

Proje, makine mühendisi tarafından çizilir ve daha sonra Makine Mühendisleri Odası üzerinden onay istenilir. Bu onay alındıktan sonra yapılan çizim, ruhsat için belediyeye sunulur. Gerekli incelemeler sonucunda yapılan çizimler onaylanır ya da reddedilir. Mekanik proje çizim firmaları, burada bahsedilen işlemlerin profesyonel olarak gerçekleştirildiği yerdir.

Mekanik Tesisat Projesi

Mekanik tesisat projesi, binaların damarları olarak ifade edilebilir. Isınma, soğutma, güneş enerjisi, asansör, havalandırma, kanalizasyon, yangın ve benzer işlemlerin sağlanması için gerekli tesisatları içeren projelere, mekanik tesisat projesi denir. Söz konusu projenin ayrıntılı ve bazı şartları sağlaması çok önemlidir.

Mekanik tesisat projesi, bir binanın genel durumu hakkında detaylı bilgi verir. Projeye bakılarak; işlevsellik, güvenirlik, ileri teknolojiye uygunluk, enerji tasarrufu, teslim edilebilirlik, çevre hassasiyeti ve sağlamlık gibi konularda fikir edinilebilir.

Mekanik Tesisat Projesi Fiyatları

Mekanik tesisat projesi fiyatları, Makina Mühendisleri Odası tarafından yayımlanmaktadır. Bu listede sabit fiyat bulunmayıp, yapının durumu ve yapılacak projeye bağlı olarak fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Örneğin yapının alanı büyüdükçe, projelendirme fiyatı da artmaktadır. Benzer bir şekilde projede hangi mekanik tesisatın olacağı da rakamlara etki etmektedir. Bundan dolayı detaylı fiyatlar için yayımlanan listeyi incelemek, en doğru seçenektir.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top