skip to Main Content
Hemen İletişime geçin! 542 188 41 44

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş enerji sistemleri nedir ile başlayıp, güneş enerji sistemleri nasıl çalışır, fiyatları ve güneş enerjisi su ısıtma yer alıyor.

İçindekiler

Güneş Enerji Sistemleri Nedir?

Güneş enerji sistemleri; güneşin yaymış olduğu ışığı kullanarak elektrik enerjisi elde eden sistemlerdir. Ancak bunların haricinde güneş enerjisini ısıya dönüştüren sistemlerin olduğunun da bilinmesi gerekir. Günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak güneşten daha fazla yararlanılmaya çalışıldığı söylenebilir.

Hemen iletişime geçin

0542 188 41 44

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Güneş, galaksimizdeki en önemli enerji kaynaklarından birisidir. Gerek yaymış olduğu ısı, gerekse de verdiği ışık ile gezegenimizin var olmasını sağlar. Güneşin bu özellikleri, solar güneş panelleri kullanılarak istenilen enerji türünün elde edilmesine imkan verir.

Güneş Enerji Sistemleri Nasıl Çalışır?

Güneş enerji sistemleri denildiği zaman akla ilk olarak elektrik üreten sistemler gelir. Bu sistemlerin içerisinde çok sayıda farklı parça vardır, ancak belki de bunların en önemlisi güneş panelleridir. Güneş panelleri ya da solar paneller, güneş ışığını emer ve daha sonra bunu elektrik enerjisine çevirir. Ancak buradan elde edilen elektrik, doğru akımdır. Doğru akım ise ev eşyalarını çalıştırmada işe yaramaz. Bu yüzden güneş enerji sistemleri içinde inverter olarak bilinen bir parça yer alır ve söz konusu parça, doğru akımı alternatif akıma çevirir. Böylece elektrik, kullanılabilir hale gelir.

Güneş enerji sistemlerinin bir diğer önemli parçası ise akülerdir. Bilindiği gibi sadece gündüz saatlerinde ve açık havalarda güneşi görebiliyoruz. Buna bağlı olarak güneşin olduğu zamanlarda üretilen elektrik, akülerde depolanmakta ve güneşin olmadığı zamanlar için saklanmaktadır. Kurulacak güneş enerji sisteminin büyüklüğüne göre farklı kapasite ve sayıda akü kullanılması söz konusudur.

Güneş Enerji Sistemleri Fiyatları

Güneş enerji sistemleri fiyatları hakkında net bir rakam vermek son derece zordur. Çünkü bu sistemlerin kendi içinde çok farklı türleri vardır. Genel olarak bir güneş enerji sistemi şu parçaları içermelidir:

  • Güneş paneli
  • Solar akü
  • Inverter
  • Şarj regülatörü
  • Kablo

Buradaki malzemelerden güneş paneli ve akü sayısı, üretilmesi istenen elektrik miktarına göre arttırılabilir. Küçük bir kulübe için 2 tane güneş paneli yeterli iken, bir ev için 6 adet panele ihtiyaç duyulabilir. Benzer şekilde aküye olan ihtiyaç miktarı da farklılık gösterebilir. Ayrıca kullanılan malzemelerin farklı kalitede olanlarının bulunduğu da unutulmamalıdır. Bütün bunlar dikkate alındığında fiyatların ciddi bir farklılık gösterdiği söylenebilir. Ancak ortalama bir ev için gerekli olan güneş enerji sisteminin fiyatı 12.000 TL ile 18.000 TL arasındadır. Buradaki rakamların her yıl biraz daha arttığının unutulmaması gerekir.

Güneş Enerjisi Su Isıtma

Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri (GESIS), uzun zamandır kullanılan sistemlerdir. Bunlar, güneşten almış oldukları ısı ile suyun ısıtılmasını sağlar. Güneşten alınan enerji, kollektörler yardımı ile ısı enerjisine çevrilir ve daha sonra bu ısı suya aktarılır. Kendi içinde aktif termal ve pasif termal sistem şeklinde iki farklı türü vardır.

Güneş enerjisi ile su ısıtma, düşük maliyetli ve çevreci özelliklere sahip bir işlemdir. Bu sayede konutların sıcak su ihtiyacı ücretsiz olarak karşılanabilir. Ek olarak binaların ve havuzların ısıtılması veya soğutulması gibi işlemler için de burada bahsedilen sistemler kullanılabilir.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top